Kimon Georgiev

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kimon Georgiev
K.georgiev.jpg
Stranická příslušnost
Členství Strana národného porozumenia
Democratic Alliance
Zveno
Fatherland Front

Narození 11. srpna 1882
Pazardžik
Úmrtí 28. září 1969 (ve věku 87 let)
Sofie
Místo pohřbení Ústřední hřbitov v Sofii
Národnost Bulhaři
Alma mater Vasil Levski National Military University
Profese politik, voják a důstojník
Ocenění Hrdina socialistické práce
Řád Georgiho Dimitrova
Commons Kategorie Kimon Georgiev
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kimon Georgiev Stojanov (bulharsky Кимон Георгиев Стоянов) (11. srpna 1882 Pazardžik28. září 1969 Sofie) byl bulharský předseda vlády v období třicátých a čtyřicátých let.

Georgiev, veterán z balkánských válek a zakladatel několika politických stran (Vojenská liga, Naroden sgovor) byl prominentním členem politického klubu a později strany Zveno. Toto pravicové uskupení vojenských kruhů, které odmítalo v 30. letech tehdejší politický systém a prosazovalo elitářskou správu země, se profilovalo velmi nepřátelsky k tehdejšímu režimu. Georgiev spolu s dalšími provedli v červnu 1934 převrat, který je vynesl k moci. Když mělo Zveno moc začalo realizovat svůj program. Byly zakázány všechny politické strany a odborové a pracovní organizace. Naopak byl prosazován korporativní ekonomický systém. Politika však směřovala k republikánství, což vedlo k ostrým sporům s carem Borisem III.. Car nakonec vládu Georgieva svrhl a bývalý předseda musel odejít do exilu.

Podruhé se dostal Georgiev k moci v roce 1944, když se Zveno stalo součástí tzv. Vlastenecké fronty, tedy uskupení, které bojovalo proti fašistické vládě v zemi. Fronta provedla převrat a Georgiev se stal opět premiérem. Vládl následující dva roky, než byl vystřídán komunistickým vůdcem Dimitrovem. V jeho vládě, kde měli komunisté mnohem větší vliv, zastával pozici vicepremiéra a ministra zahraničí. V politice pokračoval až do konce svého života, avšak na nižších pozicích.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kimon Georgiev na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]