Khamoro

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Khamoro (slovo khamoro pochází z romštiny a znamená sluníčko) je jedním z největších profesionálních romských festivalů na celém světě, který probíhá již od roku 1999 v Praze. Festival pravidelně nabízí jedinečné koncerty romských kapel z celého světa, výstavy, filmové projekce, taneční workshopy i odborné semináře a konference. Festival v posledních letech navštěvuje ročně přibližně 8500 lidí z Čech i zahraničí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Festival založil v roce 1999 manželský pár - Džemil a Jelena Silajdžić - pod hlavičkou občanského sdružení Slovo 21 a společnosti Studio Production Saga. Cílem festivalu bylo od samotných počátků vytvořit profesionální kulturní akci světového významu, na níž by vystupovali ti nejlepší romští umělci a která by skrze prezentaci jedinečného romského umění pozitivně ovlivňovala vzájemné soužití Romů a Čechů. Od roku 1999 probíhá festival pravidelně, a to jedenkrát za rok v posledním květnovém týdnu.

Pokud shrneme vývoj festivalu Khamoro od roku 1999 do 2010 v číslech, dostaneme se k následujícím hodnotám:

  • 80 700 návštěvníků
  • vystoupení 124 hudebních skupin z více než 30 zemí
  • realizace 29 odborných seminářů a konferencí
  • 26 výstav romského umění
  • 33 projekcí filmů s romskou tematikou
  • cca 50 akreditovaných novinářů ročně

Festival je oceňován a pravidelně podporován řadou významných osobností: Václav Havel, Libuše Benešová, Emil Ščuka, Pavel Bém, Michael Kocáb, Mirek Topolánek, Pavel Dostál a další.

Hudební program – vystupující umělci[editovat | editovat zdroj]

Jádrem celého festivalu je bezpochyby romská hudba, která představuje významnou součást celosvětového kulturního dědictví. Umělci na festivalu Khamoro vystupují zpravidla v rámci 6 večerních koncertů - koncert současné romské hudby, 2 sólové koncerty Gypsy jazzu-swingu, 2 koncerty tradiční romské hudby a závěrečný slavnostní galakoncert.

Na festivalu doposud vystoupilo mnoho hudebníků z celého světa. Mezi ty nejvýznamnější patří (v závorce uveden stát a rok vystoupení):

Doprovodný program – speciální akce festivalu[editovat | editovat zdroj]

Každý rok jsou do programu zařazovány speciální, doprovodné akce festivalu. Jedná se například o taneční workshopy se zkušenými lektory, výstavy výtvarného umění i fotografií, filmové projekce (dokumentární i celovečerní filmy), čtení ze sborníků a knih a další. Jednou z nejoblíbenějších akcí je bezpochyby také tradiční defilé účinkujících v centru Prahy, které se koná vždy ve čtvrteční poledne festivalového týdne - v krásném historickém centru Prahy mají turisté i náhodně kolemjdoucí možnost připojit se k pestrobarevnému průvodu, poslechnout si romské písně a balady z celého světa a obdivovat krásy romských tanečnic a jejich kostýmů.

Odborný program[editovat | editovat zdroj]

V rámci festivalu se pravidelně konají různorodé odborné semináře, panelové diskuse či konference, kterých se vždy účastní pozvaní romští i neromští experti. Odborný program se snaží reagovat na aktuální témata a zároveň přispívat ke zvyšování informovanosti a k ochraně romské kultury, tradic či jazyka. Z témat minulých let jmenujme například: Romové a média, Romští asistenti ve školách, Sociálně vyloučené romské komunity a Evropský sociální fond, Mladí Romové mezi tradicí a současností, Romská hudba na přelomu tisíciletí, Genocida Romů v době druhé světové války, Postavení romských žen ve společnosti, Romská identita a mnoho dalších.

Další akcí odborného programu jsou také mezinárodní workshopy s názvem Jdeme dlouhou cestou, jejichž cílem je motivovat a vzdělávat romskou mládež z Evropy. Účastníci workshopů absolvují během festivalu bohatý týdenní program plný přednášek a dílen.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]