Khamoro

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Khamoro Roma Festival
Khamoro Roma Festival (2007, Praha)
Khamoro Roma Festival (2007, Praha)
Lokace Praha, ČeskoČesko Česko
Aktivní roky 1999–
Zakladatelé Slovo 21, Studio Production Saga
Žánr romská hudba
Web http://www.khamoro.cz/

Khamoro (slovo khamoro pochází z romštiny a znamená sluníčko) je jedním z největších profesionálních romských festivalů na celém světě, který probíhá již od roku 1999 v Praze. Festival pravidelně nabízí jedinečné koncerty romských kapel z celého světa, výstavy, filmové projekce, taneční workshopy i odborné semináře a konference. Festival v posledních letech navštěvuje ročně přibližně 8500 lidí z Čech i zahraničí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Festival založil v roce 1999 manželský pár - Džemil a Jelena Silajdžić - pod hlavičkou občanského sdružení Slovo 21 a společnosti Studio Production Saga. Cílem festivalu bylo od samotných počátků vytvořit profesionální kulturní akci světového významu, na níž by vystupovali ti nejlepší romští umělci a která by skrze prezentaci jedinečného romského umění pozitivně ovlivňovala vzájemné soužití Romů a Čechů. Od roku 1999 probíhá festival pravidelně, a to jedenkrát za rok v posledním květnovém týdnu.

Pokud shrneme vývoj festivalu Khamoro od roku 1999 do 2010 v číslech, dostaneme se k následujícím hodnotám:

  • 80 700 návštěvníků
  • vystoupení 124 hudebních skupin z více než 30 zemí
  • realizace 29 odborných seminářů a konferencí
  • 26 výstav romského umění
  • 33 projekcí filmů s romskou tematikou
  • cca 50 akreditovaných novinářů ročně

Festival je oceňován a pravidelně podporován řadou významných osobností: Václav Havel, Libuše Benešová, Emil Ščuka, Pavel Bém, Michael Kocáb, Mirek Topolánek, Pavel Dostál a další.

Hudební program – vystupující umělci[editovat | editovat zdroj]

Jádrem celého festivalu je bezpochyby romská hudba, která představuje významnou součást celosvětového kulturního dědictví. Umělci na festivalu Khamoro vystupují zpravidla v rámci 6 večerních koncertů - koncert současné romské hudby, 2 sólové koncerty Gypsy jazzu-swingu, 2 koncerty tradiční romské hudby a závěrečný slavnostní galakoncert.

Esma Redžepovová

Na festivalu doposud vystoupilo mnoho hudebníků z celého světa. Mezi ty nejvýznamnější patří (v závorce uveden stát a rok vystoupení):

Doprovodný program – speciální akce festivalu[editovat | editovat zdroj]

Každý rok jsou do programu zařazovány speciální, doprovodné akce festivalu. Jedná se např. o taneční workshopy se zkušenými lektory, výstavy výtvarného umění i fotografií, filmové projekce (dokumentární i celovečerní filmy), čtení ze sborníků a knih a další. Jednou z nejoblíbenějších akcí je bezpochyby také tradiční defilé účinkujících v centru Prahy, které se koná vždy ve čtvrteční poledne festivalového týdne - v krásném historickém centru Prahy mají turisté i náhodně kolemjdoucí možnost připojit se k pestrobarevnému průvodu, poslechnout si romské písně a balady z celého světa a obdivovat krásy romských tanečnic a jejich kostýmů.

Odborný program[editovat | editovat zdroj]

V rámci festivalu se pravidelně konají různorodé odborné semináře, panelové diskuse či konference, kterých se vždy účastní pozvaní romští i neromští experti. Odborný program se snaží reagovat na aktuální témata a zároveň přispívat ke zvyšování informovanosti a k ochraně romské kultury, tradic či jazyka. Z témat minulých let jmenujme například: Romové a média, Romští asistenti ve školách, Sociálně vyloučené romské komunity a Evropský sociální fond, Mladí Romové mezi tradicí a současností, Romská hudba na přelomu tisíciletí, Genocida Romů v době druhé světové války, Postavení romských žen ve společnosti, Romská identita a mnoho dalších.

Další akcí odborného programu jsou také mezinárodní workshopy s názvem Jdeme dlouhou cestou, jejichž cílem je motivovat a vzdělávat romskou mládež z Evropy. Účastníci workshopů absolvují během festivalu bohatý týdenní program plný přednášek a dílen.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]