Kgale Hill

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kgale Hill
Pohled z vrcholu Kgale Hill na Gaborone
Pohled z vrcholu Kgale Hill na Gaborone

Vrchol 1287 m n. m.
Poloha
Stát BotswanaBotswana Botswana
Souřadnice
Kgale Hill
Kgale Hill
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Cesta na Kgale Hill

Kgale Hill (Kgale v překladu ze setswanštiny znamená Místo, které vyschlo) je 1287 metrů vysoký vrchol, který se tyčí nad Gaborone, hlavním městem jihoafrické Botswany. V angličtině se hoře přezdívá také "The Sleeping Giant", tj. "Spící obr". Hora, na které je umístěn opakovač televizního signálu, je turistickým a výletním místem.

Geografická poloha[editovat | editovat zdroj]

Kgale Hill se nachází na jihozápadním okraji městské zástavby botswanské metropole. Je nejsevernějším vrcholem z řetězce tisícovek, který se táhne mezi městy Gaborone a Lobatse a jehož nejvyšším vrcholem na botswanském území je hora Otse (1490 m n. m.). Hora Kgale Hill je vzdušnou čarou vzdálena jen asi 6–6,5 km od botswansko-jihoafrické státní hranice.[1] Podél jihovýchodního okraje hory vede silnice A1 Lobatse Road a železniční trať, která protíná od severu k jihu nejvýchodnější oblasti a sídla Botswany a navazuje na železniční síť Zimbabwe a Jihoafrické republiky. Východně od hory Kgale mezi železniční tratí a státní hranicí se rozprostírá přehradní nádrž Gaborone.[1] Na severozápadním úbočí hory se nachází rozsáhlý kamenolom společnosti Kgale Quarries.[2]

Kgale Hill ve filmu[editovat | editovat zdroj]

Na úpatí Kgale Hill natáčel britský oscarový režisér Anthony Minghella (Anglický pacient) v letech 2006–2007 epizody z televizního seriálu The No. 1 Ladies' Detective Agency[3] podle světově populární stejnojmenné literární série (česky První dámská detektivní kancelář v nakladatelství Argo) skotsko-zimbabwského autora Alexandera McCalla Smithe. Na produkci televizního seriálu o osudech Precious Ramotswe, fiktivní majitelky první detektivní kanceláře v zemi, se podílela částkou pěti miliónů USD také botswanská vláda s cílem podpořit rozvoj turismu a zájem veřejnosti o místní krajinu.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kgale Hill na anglické Wikipedii.

  1. a b Seznam. Kgale Hill (1287 m) [online]. mapy.cz [cit. 2019-11-09]. Dostupné online. 
  2. P P C Aggregate Quarries Botswana (PTY) Ltd - Kgale Quarries [online]. yellowpages.bw [cit. 2019-11-09]. Dostupné online. (amglicky) 
  3. a b WINES, Michael. The No. 1 Botswana Movie Shoot. The New York Times [online]. 2007-09-23 [cit. 2019-11-09]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]