Cairn teriér

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Kernteriér)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cairn teriér
Cairn teriér
Cairn teriér
Základní informace
Země původu Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Tělesná charakteristika
Hmotnost ideálně 6–7,5 kg
Výška † 28–31 cm
Barva Krémová, pšeničná, červená, šedá, nebo téměř černá, žíhání přípustné
Klasifikace a standard
Skupina FCI 3: Teriéři
Sekce FCI 2: Nízkonozí teriéři
FCI standard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Cairn teriér, počeštěle též kernteriér, byl až donedávna, kdy jej pomalu začal předstihovat jemu nejpodobnější west highland white teriér, nejpopulárnější teriér Velké Británie. Toto plemeno lze chovat jak v bytě na venkově, tak na statku ve městě. Je to dobrý hlídací pes, snadno se cvičí a je poslušnější než jiní teriéři. Temperament si ovšem ze své historie zachoval. Především samci jsou velmi sebevědomí a občas jsou také problémoví při styku s ostatními psy. Je odolný vůči mrazu i horku. Kerni se vyznačují hravostí, pohyblivostí, dobrou náladou a srdečnou věrností svému pánovi.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pochází ze skotského ostrova Skye, kdy již v době královny Marie Stuartovny pracoval při vyhledávání lišek ukrytých v hromadách kamení (kámen se latinsky nazývá „cairns“ – od tohoto názvu vzniklo také jméno cairn teriér). Na Hebridách se mu říkalo „skye otter“ (vydří), protože lovil i vydry.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Kernteriéři mají malé špičaté uši, silný ale lehký čenich a jejich přední tlapky jsou větší a silnější než zadní. Jejich zbarvení může být krémové, pšeničné, téměř černé, šedé nebo červené. Jejich srst je hrubá a hustá. Dožívají se průměrného věku 14 let.

Péče[editovat | editovat zdroj]

Kernteriér nepatří mezi pečovatelsky náročné psy. Jejich srst nevyžaduje pravidelné česání ani stříhání, ovšem 2x do roka by se měla trimovat – škubat. Naprosto holý ale pes nezůstane. Pod hrubými chlupy mu roste jemná, ale odolná podsada, která psovi po trimování zůstane, a ze které potom narostou další hrubé chlupy.


Související články[editovat | editovat zdroj]