KeePass

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Keepass)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
KeePass Password Safe
Logo
KeePass 2.x Hlavní Okno
KeePass 2.x Hlavní Okno
VývojářDominik Reichl
První vydání16. listopadu 2003
Aktuální verze2.51.1 (9. května 2022)
Operační systémWindows
Platforma.NET Framework
Mono
Vyvíjeno vC++ (verze 1.x),
C# (verze 2.x)
Typ softwaruSprávce hesel
LicenceGPL
Webkeepass.info
Některá data mohou pocházet z datové položky.

KeePass Password Safe je v informatice název open source správce hesel pro Microsoft Windows, vyvíjený Dominikem Reichlem. Neoficiálně je KeePass přeportován na další systémy např. Linux či Mac OS X a také existují neoficiální aplikace na mobilní systémy Android, iPhone/iPad atd.

Všechna hesla se ukládají do databáze. Přístup do databáze je chráněn hlavním heslem, souborem s klíčem nebo master key (hlavní heslo + soubor s klíčem). Databáze je šifrovaná pomocí šifer AES nebo Twofish.

Portable verze[editovat | editovat zdroj]

KeePass verze 1.x je samotný spustitelný soubor, který nezanechává v systému žádné stopy. Verze 2.x byla kompletně přepsaná do .NET Framework. Pro spuštění verze 2.x musí být v operačním systému nainstalována podpora jazyka .NET Framework.

Správa hesel[editovat | editovat zdroj]

Hesla se ukládají do zašifrované databáze. Mohou být tříděna ve skupinách a podskupinách. Složky i hesla mohou mít vlastní ikonku. Ukládá se čas vytvoření, čas úpravy, poslední přístup a expirační doba.

Auto-type[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o vlastnost, která při stisknutí nadefinovaných kláves porovná titulek okna a záznamy v databázi a automaticky vyplní formuláře.

Podpora prohlížečů[editovat | editovat zdroj]

Funkce Auto-type pracuje se všemi okny a tedy i se všemi prohlížeči. Existují také pluginy pro Internet Explorer, Mozilla Firefox či Google Chrome, který automaticky otevře stránku a vyplní formuláře.

Pluginy[editovat | editovat zdroj]

Existuje mnoho pluginů dostupných na domovské stránce (import/export z/do mnoha formátu, zálohovací pluginy, integrace atd.). Potenciálně se může jednat o bezpečnostní díru, jelikož autoři pluginu mají přístup do databáze s hesly.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]