Přeskočit na obsah

Kazimierz Dejmek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kazimierz Dejmek
Narození17. května 1924
Kovel
Úmrtí31. prosince 2002 (ve věku 78 let)
Varšava
Místo pohřbeníDoły cemetery
Povolánífilmový režisér, divadelní herec, divadelní režisér, politik a režisér
Manžel(ka)Danuta Mniewska-Dejmek
DětiPiotr Dejmek
OceněníMedaile 10 let lidového Polska
Řád znovuzrozeného Polska
důstojník Řádu znovuzrozeného Polska
velkokříž Řádu znovuzrozeného Polska
čestný občan Lodže
Řád praporu práce 2. třídy
Zasloužený kulturní aktivista
… více na Wikidatech
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kazimierz Dejmek (17. května 1924 Kovel31. prosince 2002 Varšava) byl polský herec a režisér.

Životopis

[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Kovelu, který byl mezi světovými válkami součástí polských Kresů. V době německé okupace bojoval v řadách Zemské armády. Po válce se stal hercem vojenského divadla v Lodži a studoval divadelní školu, hrál také jednu z hlavních rolí ve filmu Eugeniusze Cękalskeho Jasná pole. V roce 1949 spolu s Januszem Warmińskim založili v Lodži Teatr Nowy, který zprvu vedli v duchu socialistického realismu (prvním představením byla Parta brusiče Karhana), později se pod vlivem Leona Schillera přiklonil Dejmek jako režisér a dramaturg k antropologickému divadlu, zaměřoval se převážně na polskou klasiku. Od roku 1962 byl uměleckým vedoucím Národního divadla ve Varšavě.

Hrob Kazimierze Dejmka v Lodži

V roce 1967 připravil inscenaci Dziadů Adama Mickiewicze, která byla záhy zakázána pro údajně podvratný a protisovětský obsah. To vedlo k rozsáhlým studentským protestům, známým jako polská politická krize 1968. Dejmek byl vyloučen z Polské sjednocené dělnické strany a byla mu znemožňována práce, v roce 1969 proto odešel režírovat do západní Evropy (působil mj. v Burgtheateru), vrátil se roku 1972 a znovu nastoupil do Teatru Noweho.

V roce 1978 mu byla v Rakousku udělena Herderova cena za přínos evropské kultuře, v roce 1981 obdržel titul zasloužilého umělce a roku 1989 velkokříž Řádu znovuzrozeného Polska. V letech 1988–1989 byl předsedou Polského svazu dramatických umělců, v roce 1993 byl zvolen poslancem za Polskou lidovou stranu a premiér Waldemar Pawlak ho jmenoval ministrem kultury, tuto funkci zastával do roku 1996. V roce 2000 se stal čestným občanem města Lodž, po jeho smrti dostal Teatr Nowy oficiální název Divadlo Kazimierze Dejmka.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]