Kazimiera Szczuka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kazimiera Szczuka
Kazimiera Szczuka.jpg
Narození 22. června 1966 (51 let)
Varšava
Alma mater Varšavská univerzita
Rodiče Stanisław Szczuka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kazimiera Szczuka [kažimjera ščuka] (* 22. června 1966) je polská feministka, televizní moderátorka, politická aktivistka a literární kritička.

Kazimiera Szczuka je členkou neparlamentní levicové strany Partia Zieloni a feministického uskupení Porozumienie Kobiet 8 Marca. Politicky podporuje feminismus, interrupce, požadavky homosexuálních organizací atd. a výrazně vystupuje proti tradičním katolíkům a konzervativcům. V roce 2006 se v televizi posmívala moderátorce Rádia Marija Magdaleně Buczek kvůli způsobu jejího projevu.[1][2] Později se omluvila s tím, že nevěděla, že je tento hlasový projev způsoben vážným tělesný postižením, ale Polsat přesto obdržel za odvysílání záznamu tohoto „vtipu“ pokutu 500 000 złotých.

Později v rozhovoru pro The New York Times prohlásila: „Nenávidí mě, protože jsem feministka, protože jsem Židovka, ale hlavně proto, že jsem feministka.“[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Polsat ukarany za program z Kazimierą Szczuką, Gazeta Wyborcza 16.03.2006
  2. Mirek Kokoszkiewicz: "Szczuka" krytyki
  3. BERNSTEIN, Richard. Letter from Poland - Differing Treatment of Religious Slurs Raises an Old Issue [online]. The New York Times [cit. 2008-06-12]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]