V tomto článku je použita zastaralá šablona.

Kazimír I. Kujavský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kazimír I. Kujavský
Portrét
Narození 1211
Úmrtí 14. listopadu 1267 (ve věku 55–56 let)
Pochován Polsko
Potomci Lešek II. Černý, Ziemomysł of Kuyavia, Vladislav I. Lokýtek, Eufemie Kujavská, Kazimír II. Lenčický a Zemovit Dobřiňský
Otec Konrád I. Mazovský
Matka Agafia Rurikovna
pečeť Kazimíra I. kujavského
Příbuzenstvo
otec Konrád I. Mazovský
matka Agafia Rurikovna
I. manželka Hedvika
II. manželka Konstancie Vratislavská
syn Lešek II. Černý
syn Zemomysł Inowrocławský
dcera Adelaida
III. manželka Eufrosina Opolská
syn Vladislav I. Lokýtek
syn Kazimír II. Lenčický
syn Zemovít Dobřiňský
dcera Eufémie Kujavská

Kazimír I. Kujavský (polsky Kazimierz I Kujawski, 1211?14. prosince 1267). Kníže kujavský od roku 1233, velkopolský v letech 1239–1261, Sieradzký mezi léty 1247–1261, Lenčický od roku 1247 a Dobřiňský od roku 1248.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byl druhým synem Konráda I. Mazovského a jeho ženy Agafie, dcery Svjatoslava III. Volyňského. Roku 1233 obdržel od otce kujavské knížectví. V roce 1239 se oženil s Konstancií, dcerou Jindřicha II. Pobožného a věnem získal území Velkopolska. V následujících letech, aktivně podporoval otcovu dobrodružnou politiku, a v roce 1242 dobyl Gdaňsk.

V roce 1247 zemřel Kazimírův otec, který odkázal většinu území staršímu bratrovi Boleslavovi. S tím Kazimír nesouhlasil a na Boleslava proto útočil. Ten v následujícím roce na jaře nečekaně zemřel bez potomků. Po bratrově smrti připadlo Mazovsko mladšímu bratrovi Zemovitu I.. Kazimír ovšem využil zmatků a od Mazovska odtrhl Dobřiň.

V roce 1250 se Kazimír pokusil navázat mírové vztahy se svými baltskými sousedy. Bohužel jeho mírový plán nebyl podporován Řádem německých rytířů, který měl papeže na své straně. Plán selhal a Kazimír v zájmu zajištění severní hranice svého území, apeloval na Templáře, kteří se usadili v Lukowu. To se podařilo v roce 1263, kdy se vztahy s Řádem německých rytířů urovnaly.

Mezitím, Kazimír čelil dalším problémům. V roce 1258 se Boleslav Pobožný spojil s Vartislavem III. Pomořanským. Prohlásiv, že Kazimír dostal území Velkopolska od Jindřicha Pobožného neprávem, zahájil útok proti Kazimírovi. Útok se nezdařil, ale Boleslav se nevzdal. Následujícího roku se spojil s Boleslavem V. Stydlivým (Kazimírovým bratrancem), Zemovítem Mazovským a Danielem Haličským a uspěl. Kazimír ztratil Velkopolsko i Sieradz. Mírová jednání byla obtížná a vyžadovala nový útok proti Kazimírovi v roce 1261. Kazimírův syn Lešek II. Černý využil oslabení svého otce a nárokoval si dědictví. Poté obdržel od Zemovíta Sieradz.

Kazimír I. Kujavský zemřel 14. prosince 1267 a byl pochován v katedrále ve Włocławi.

Manželky a potomci[editovat | editovat zdroj]

Kazimír byl třikrát ženatý. Jeho první manželkou se stala kolem roku 1233 Hedvika (ok.1218-ok.1235), podle některých historiků, dcera Vladislava Odonice Velkopolského. Podruhé se oženil v roce 1239 s Konstancii (1221/26-1257), dcerou Jindřicha II. Pobožného.

Třetí manželkou se stala v roce 1257 Eufrosina Opolská (ok.1229–1292), dcera Kazimíra I. Opolského.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kazimierz I kujawski na polské Wikipedii.