Kaulicové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Kaulicové je kmen původních obyvatel na západě státu Washington. Skládá se ze dvou odlišných skupin: Horní Kaulicové (Taidnapam) a Dolní Kaulicové (Kawlic).

Původním jazykem kmenu je kauličtina, která patří do rodiny Sališských jazyků. Později ale Horní Kaulicové převzali sahaptinštinu, kterou mluví především kmeny východně od Kaskádového pohoří.

Kaulicové se staly federálně uznávaným kmenem v únoru 2000 a tak jim federální vláda založila rezervaci nedaleko města Longview, kde se nacházejí kmenové úřady.

Kaulicové vyráběli šupinaté spirálovité košíky se silnými geometrickými nároky, které byly vyráběny z rostlin xerophyllum tenax a kořenů cedrů a přesliček a byly používány ke sběru ovoce a plodů. Takové koše byly často opravovány a uchovávány pro další generace.

Kaulicové se původně nacházeli na březích řek Cowlitz a Lewis, dále také v pevnosti Fort Vancouver. Prvním bělochem, který se pokusil o kontakt s kmenem, byl Québečan Simon Plamondon, který se později oženil s dcerou náčelníka Scanewey Thas-e-muth.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cowlitz people na anglické Wikipedii.