Katzbalger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Novodobá replika

Katzbalger byl krátký renesanční meč nápadný svou robustní stavbou a charakteristickou záštitou. V 15. a 16. století doplňoval výzbroj německých a švýcarských lancknechtů.[1]

Tento meč často používali jako svoji poboční, záchrannou zbraň pěšáci vyzbrojení píkami, takzvaní pikenýři, a rovněž lučištníci a kušníci v případě, že se nepřátelští bojovníci přiblížili na tak krátkou vzdálenost, že již kuše, luky ani píky nebylo možné účinně použít.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dvousečná čepel tohoto asi 1 kg těžkého meče byla 4 až 5 cm široká, rovná, dlouhá přibližně 60 cm, se zaoblenou špicí na konci.[2] Dřevěný jílec se směrem k široké hlavici lehce rozšiřoval. Charakteristická záštita měla tvar ležatého písmene „S“ nebo čísla 8, často s ozdobnou čepičkou na koncích. Tato záštita sice dobře chránila ruku před seky, nicméně díky svým otvorům nebyla nejvhodnější v případě bodnutí. Pochva byla ze dřeva potaženého kůží. Vzhledem k zaoblené špičce, která není vhodná k bodání, a široké ploché čepeli sloužil katzbalger spíš jako sečná zbraň. Jako bodná zbraň se mohl uplatnit pouze v boji s protivníkem bez ochranné zbroje.

Po roce 1570 se tvar meče změnil. Asi od roku 1590 se čepel prodloužila a jílec dostal propracovanější koš. Katzbalger tohoto období byl ovlivněn italskou schiavonou, která ho později nahradila.

Tak jako u mnoha jiných typů mečů existovaly i u katzbalgeru různé obměny. Jeho typickou záštitu kombinovali mečíři s užší a špičatější čepelí vhodnější k bodání.

Originální meče Katzbalger lze zhlédnout v Německém Klingenmuseu v Solingenu, v Britském muzeu v Londýně či v drážďanské Zbrojnici.

Název[editovat | editovat zdroj]

Existují v zásadě dvě teorie o tom, jak vznikl název tohoto meče:

  • Podle jedné byl název Katzbalger odvozen ze staroněmeckého výrazu katzbalgen, kde první část katz znamená kočku a balgen rvát se, tedy kočičí rvačka. Vycházel tedy ze srovnání prudkého kontaktního boje muže proti muži, při němž způsob boje s tímto mečem připomínal spíš divokou kočičí pranici[3] než elegantní šerm.
  • Druhý výklad vychází ze způsobu nošení meče bez pochvy, kdy zbraň držela pouze na pruhu kůže – německy Katze je kočka a Balg znamená zvířecí kůži. Slovo Katzbalger pak znamená něco „zhotoveného z kočičí kůže“.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Katzbalger na anglické Wikipedii a Katzbalger na německé Wikipedii.

  1. Baumann, Reinhard (1997), I Lanzichenecchi. La loro storia e cultura dal tardo Medioevo alla Guerra dei trent'anni, Torino, Einaudi, ISBN 978-88-06-14398-5, pp. 49-81, 209-235
  2. a b https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:cA13rLhkPPYJ:https://is.cuni.cz/webapps/zzp/download/130060176+&cd=10&hl=cs&ct=clnk&gl=cz
  3. Archivovaná kopie. getwar.ru [online]. [cit. 2020-11-03]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-03-06. 

Související články[editovat | editovat zdroj]