Katránička různolistá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxKatránička různolistá
alternativní popis obrázku chybí
Katránička různolistá (Calepina irregularis)
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád brukvotvaré (Brassicales)
Čeleď brukvovité (Brassicaceae)
Rod katránička (Calepina)
Adans.
Binomické jméno
Calepina irregularis
(Asso) Thell.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Katránička různolistá (Calepina irregularis) je planě rostoucí rostlina s drobnými bílými květy, je to jediný druh monotypického rodu katránička.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Druh se vyskytuje hlavně v jižní, západní a východní Evropě, jeho severní hranice rozšíření probíhá přes Švýcarsko, Rakousko, Německo, Maďarsko a Ukrajinu. V České republice ani na Slovensku se neobjevuje. Dále roste v Malé Asii, na Kavkaze, Blízkém a Středním východě i na severu Afriky. Zavlečen byl do části Severní Ameriky.

Vyrůstá na sušších travnatých místech, na okrajích obdělávaných polí, pastvinách, u polních cest nebo na přírodních skládkách, nejčastěji volí půdy s vápencovým podložím. Roste až do nadmořské výšky 1000 m. Jako plevelná rostlina se občas objevuje ve vojtěšce.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jednoletá nebo dvouletá lysá bylinalodyhami dlouhými 20 až 80 cm. Lysé oblé lodyhy jsou obvykle vystoupavé a často se již od báze větví. Nejdříve vyrůstající listové růžicelisty s 1 až 3 cm dlouhými řapíky a obvejčitými až obkopinatými 2 až 5 cm dlouhými čepelemi které jsou hluboce laločnatě vykrajované. Přisedlé lodyžní listy jsou podlouhlé až kopinaté, zubaté nebo nedělené, na bázi jsou někdy objímavé a na konci mají ostrou nebo tupou špičku. Střídavě vyrůstající listy lodyhy jsou výrazně žilkované, mohou mít délku 2 až 7 cm, šířku 1 až 2 cm a směrem vzhůru se zmenšují.

Drobné čtyřčetné květy na stopkách vyrůstají na koncích lodyh ve stlačených hroznech které se postupně prodlužují. Čtyři volné, vejčité nebo podlouhlé, vztyčené kališní lístky jsou dlouhé 1 až 2 mm. Bílé obkopinaté korunní lístky jsou nestejně dlouhé, dva měří 2 mm a dva 2,5 až 3 mm. Podle tohoto rozdílu bylo pro katráničku zvoleno druhové jméno "různolistá". Šest tyčinek má 1 až 1,5 mm dlouhé nitky s vejčitými prašníky. Bisexuální květy rozkvétají od března do května.

Plody vyrůstají na vzpřímených stopkách dlouhých 5 až 10 mm. Jsou to oválné až hruškovité, nepukavé, jednosemenné šešulky 3 × 2 mm velké. Oválná hnědá semena bývají 1,5 mm dlouhá.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • AL-SHEHBAZ, Ihsan A. Projects Brassicaceae: Calepina irregularis [online]. Tropicos.org, Missouri Botanic Garden, St. Louis, MO, USA, rev. 23.07.2009 [cit. 2014-05-13]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Flora of North America: Calepina irregularis [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2014-05-13]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Schede botaniche: Calepina irregularis [online]. Acta Plantarum - Flora delle Regioni Italiane, IT [cit. 2014-05-13]. Dostupné online. (italsky) 
  • Wilde planten: Calepina irregularis [online]. Wilde planten in Nederland en België [cit. 2014-05-13]. Dostupné online. (nizozemsky) 
  • Calepina irregularis [online]. Department of Plant Pathology, Physiology and Weed Science, Blacksburg, VA, USA [cit. 2014-05-13]. Dostupné online. (anglicky) 
  • The Plant List: Calepina irregularis [online]. Collaboration between the Royal Botanic Gardens, Kew and Missouri Botanical Garden [cit. 2014-05-13]. Dostupné online. (anglicky)