Katránička různolistá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Katránička různolistá

alternativní popis obrázku chybí
Katránička různolistá (Calepina irregularis)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: brukvotvaré (Brassicales)
Čeleď: brukvovité (Brassicaceae)
Rod: katránička (Calepina)
Adans.
Binomické jméno
Calepina irregularis
(Asso) Thell.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Katránička různolistá (Calepina irregularis) je planě rostoucí rostlina s drobnými bílými květy, je to jediný druh monotypického rodu katránička.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Druh se vyskytuje hlavně v jižní, západní a východní Evropě, jeho severní hranice rozšíření probíhá přes Švýcarsko, Rakousko, Německo, Maďarsko a Ukrajinu. V České republice ani na Slovensku se neobjevuje. Dále roste v Malé Asii, na Kavkaze, Blízkém a Středním východě i na severu Afriky. Zavlečen byl do části Severní Ameriky.

Vyrůstá na sušších travnatých místech, na okrajích obdělávaných polí, pastvinách, u polních cest nebo na přírodních skládkách, nejčastěji volí půdy s vápencovým podložím. Roste až do nadmořské výšky 1000 m. Jako plevelná rostlina se občas objevuje ve vojtěšce.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jednoletá nebo dvouletá lysá bylinalodyhami dlouhými 20 až 80 cm. Lysé oblé lodyhy jsou obvykle vystoupavé a často se již od báze větví. Nejdříve vyrůstající listové růžicelisty s 1 až 3 cm dlouhými řapíky a obvejčitými až obkopinatými 2 až 5 cm dlouhými čepelemi které jsou hluboce laločnatě vykrajované. Přisedlé lodyžní listy jsou podlouhlé až kopinaté, zubaté nebo nedělené, na bázi jsou někdy objímavé a na konci mají ostrou nebo tupou špičku. Střídavě vyrůstající listy lodyhy jsou výrazně žilkované, mohou mít délku 2 až 7 cm, šířku 1 až 2 cm a směrem vzhůru se zmenšují.

Drobné čtyřčetné květy na stopkách vyrůstají na koncích lodyh ve stlačených hroznech které se postupně prodlužují. Čtyři volné, vejčité nebo podlouhlé, vztyčené kališní lístky jsou dlouhé 1 až 2 mm. Bílé obkopinaté korunní lístky jsou nestejně dlouhé, dva měří 2 mm a dva 2,5 až 3 mm. Podle tohoto rozdílu bylo pro katráničku zvoleno druhové jméno "různolistá". Šest tyčinek má 1 až 1,5 mm dlouhé nitky s vejčitými prašníky. Bisexuální květy rozkvétají od března do května.

Plody vyrůstají na vzpřímených stopkách dlouhých 5 až 10 mm. Jsou to oválné až hruškovité, nepukavé, jednosemenné šešulky 3 × 2 mm velké. Oválná hnědá semena bývají 1,5 mm dlouhá.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • AL-SHEHBAZ, Ihsan A.. Projects Brassicaceae: Calepina irregularis [online]. Tropicos.org, Missouri Botanic Garden, St. Louis, MO, USA, rev. 23.07.2009, [cit. 2014-05-13]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Flora of North America: Calepina irregularis [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA, [cit. 2014-05-13]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Schede botaniche: Calepina irregularis [online]. Acta Plantarum - Flora delle Regioni Italiane, IT, [cit. 2014-05-13]. Dostupné online. (italsky) 
  • Wilde planten: Calepina irregularis [online]. Wilde planten in Nederland en België, [cit. 2014-05-13]. Dostupné online. (nizozemsky) 
  • Calepina irregularis [online]. Department of Plant Pathology, Physiology and Weed Science, Blacksburg, VA, USA, [cit. 2014-05-13]. Dostupné online. (anglicky) 
  • The Plant List: Calepina irregularis [online]. Collaboration between the Royal Botanic Gardens, Kew and Missouri Botanical Garden, [cit. 2014-05-13]. Dostupné online. (anglicky)