Katolická církev v Alžírsku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Katolická církev v Alžírsku je křesťanské společenství. Hlásí se k ní asi 1 % obyvatel. Je v jednotě s papežem. Má jednu arcidiecézi a tři diecéze. Z

toho jedna diecéze – Laghouat – je přímo podřízena svatému stolci. Církev v Alžírsku má svůj původ až ve starověké církevní Africe.

Struktura[editovat | editovat zdroj]

Mapa diecézí Alžírska

Alžírsko má jednu církevní provincii složenou z dvou diecézí. Mimo tuto provincii stojí diecéze Laghouat, která je podřízena svatému stolci. Všechny tyto diecéze slouží mše v latinském (římském) ritu.

Alžírsko nemá vlastní biskupskou konferenci, ale spadá pod konferenci Conférence Episcopale Régionale du Nord de l’Afrique kde jsou také země - Libye, Maroko, Tunisko a Západní Sahara. V současné době je předseda této konference Vincent Louis Marie Landel, S.C.I. arcibiskup Rabatu (Maroko).

Titulární biskupství v Alžírsku[editovat | editovat zdroj]

Alžírsko má v současné době 352 titulární biskupství.

Kardinálové Alžírska[editovat | editovat zdroj]

Kardinál Lavigerie

Alžírsko mělo ve své historii jen dva kardinály. Prvním kardinálem se stal Charles-Martial Allemand-Lavigerie (kreoval Lev XIII.) – arcibiskup Alžír a Léon-Étienne Duval (kreoval Pavel VI.) byl také arcibiskup Alžíru.

Zaniklá diecéze Partenia[editovat | editovat zdroj]

V rámci dnešní diecéze Constantine, v provincii Sétif, se nachází zaniklá diecéze Partenia.[1] V 5. století byla opuštěna a pohlcena Saharou. Titulárním biskupem této diecéze byl rozhodnutím papeže Jana Pavla II. v roce 1995 ustanoven za své liberální názory někdejší biskup Évreux Jacques Gaillot.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Oficiální stránky Diecéze Partenia

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]