Kathryn Sullivanová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kathryn Dwyer Sullivanová
Sullivan Views the Earth - GPN-2000-001082.jpg
Astronautka NASA
Státní příslušnost USA USA
Datum narození 3. října 1951 (69 let)
Místo narození Paterson, New Jersey
Jiné zaměstnání geoložka
Čas ve vesmíru 22d 04h 49m
Kosmonaut od 1978
Mise STS-41-G, STS-31, STS-45
Znaky misí STS-41-G patch.png Sts-31-patch.png Sts-45-patch.png
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kathryn Dwyer Sullivanová (* 3. října 1951 v Patersonu, stát New Jersey, USA[1]) je americká profesorka geologie, kosmonautka tří letů raketoplánem.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a výcvik[editovat | editovat zdroj]

Po základní a střední škole absolvovala Kalifornskou univerzitu v Santa Cruz, obor geofyzika. Na Dalhousieově univerzitě v kanadském Halifaxu absolvovala postgraduál. Do týmu kosmonautů NASA byla doktorka Sullivanová v lednu 1978 vybrána jako civilistka a astronautka specialistka.[2].

Lety do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Poprvé letěla na Challengeru roku 1984 a tímto okamžikem se stala 151. kosmonautem Země, pátou mezi ženami. V posádce STS-41-B bylo šest lidí, velitel Robert Crippen, dále pak Paul Scully-Power z Austrálie, Marc Garneau z Kanady, z USA Kathryn Sullivanová, Sally Rideová, David Leestma a Jon McBride. Během osmidenního letu vypustili družici ERBS. Přistáli v pořádku na mysu Canaveral na Floridě.

Podruhé letěla v raketoplánu Discovery na jaře 1990. Během pětidenního STS-31 letu vypustili Hubbleův vesmírný dalekohled (angl. Hubble Space Telescope – HST). Posádka: Loren Shriver, Charles Bolden, Bruce McCandless, Steven Hawley a Kathryn Sullivanová. Startovali na Floridě, přistáli na základně Edwards v Kalifornii.

Potřetí a naposled letěla na raketoplánu Atlantis. Jeho posádka: velitel plk. nám. pěchoty Charles Bolden, pilotem pplk. USAF Brian Duffy, dále pak dr. Kathryn Sullivanová (ve funkci velitelky užitečného zatížení), kpt. David Leestma, Michael Foale, dr. Byron Lichtenberg a dr. Dirk Frimout, první Belgičan letící ve vesmíru. Tato osmidenní mise STS-45 sebou vezla laboratoř Spacelab a program byl naplněn řadou experimentů. Start a tentokrát i přistání bylo na Floridě.

Po letech[editovat | editovat zdroj]

Po odchodu z NASA nedlouho po svém posledním letu se stala vědeckou pracovnicí v Národním úřadu pro oceán a atmosféru ve Washingtonu, D.C. a to do roku 1996. Poté nastoupila jako prezidentka a CEO vědecké organizace COSI (Center Of Science and Industry) v Ohiu, po roce 1999 pracovala u společností American Electric Power Co., Inc. a McDermott International, Inc., New Orleans.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-specialisté USA, s. 362. 
  2. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Američtí astronauti-kandidáti vybraní v USA v roce 1978, s. 461. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]