Kathryn Sullivanová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kathryn Dwyer Sullivanová
Astronautka NASA
Státní příslušnostUSA USA
Datum narození3. října 1951 (72 let)
Místo narozeníPaterson, New Jersey
Jiné zaměstnánígeoložka
Čas ve vesmíru22d 04h 49m
Kosmonaut od1978
MiseSTS-41-G, STS-31, STS-45
Znaky misí
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kathryn Dwyer Sullivanová (* 3. října 1951 v Patersonu, stát New Jersey, USA[1]) je americká profesorka geologie, kosmonautka tří letů raketoplánem.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a výcvik[editovat | editovat zdroj]

Po základní a střední škole absolvovala Kalifornskou univerzitu v Santa Cruz, obor geofyzika. Na Dalhousieově univerzitě v kanadském Halifaxu absolvovala postgraduál. Do týmu kosmonautů NASA byla doktorka Sullivanová v lednu 1978 vybrána jako civilistka a astronautka specialistka.[2].

Lety do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Poprvé letěla na Challengeru roku 1984 a tímto okamžikem se stala 151. kosmonautem Země, pátou mezi ženami. V posádce STS-41-B bylo šest lidí, velitel Robert Crippen, dále pak Paul Scully-Power z Austrálie, Marc Garneau z Kanady, z USA Kathryn Sullivanová, Sally Rideová, David Leestma a Jon McBride. Během osmidenního letu vypustili družici ERBS. Přistáli v pořádku na mysu Canaveral na Floridě.

Podruhé letěla v raketoplánu Discovery na jaře 1990. Během pětidenního STS-31 letu vypustili Hubbleův vesmírný dalekohled (angl. Hubble Space Telescope – HST). Posádka: Loren Shriver, Charles Bolden, Bruce McCandless, Steven Hawley a Kathryn Sullivanová. Startovali na Floridě, přistáli na základně Edwards v Kalifornii.

Potřetí a naposled letěla na raketoplánu Atlantis. Jeho posádka: velitel plk. nám. pěchoty Charles Bolden, pilotem pplk. USAF Brian Duffy, dále pak dr. Kathryn Sullivanová (ve funkci velitelky užitečného zatížení), kpt. David Leestma, Michael Foale, dr. Byron Lichtenberg a dr. Dirk Frimout, první Belgičan letící ve vesmíru. Tato osmidenní mise STS-45 sebou vezla laboratoř Spacelab a program byl naplněn řadou experimentů. Start a tentokrát i přistání bylo na Floridě.

Po letech[editovat | editovat zdroj]

Po odchodu z NASA nedlouho po svém posledním letu se stala vědeckou pracovnicí v Národním úřadu pro oceán a atmosféru ve Washingtonu, D.C. a to do roku 1996. Poté nastoupila jako prezidentka a CEO vědecké organizace COSI (Center Of Science and Industry) v Ohiu, po roce 1999 pracovala u společností American Electric Power Co., Inc. a McDermott International, Inc., New Orleans.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-specialisté USA, s. 362. 
  2. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Američtí astronauti-kandidáti vybraní v USA v roce 1978, s. 461. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]