Kathrine Kressmann Taylor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Kathrine Kressmann Taylor
Narození 1903
Portland, Oregon, Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Úmrtí červenec 1996
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Alma mater Oregonská universita
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Kathrine Kressmann Taylor, publikující pod pseudonymem Kressmann Taylor (1903, Portland, Oregon, Spojené státy americké1996) byla americká spisovatelka, která se proslavila především novelou Adresát neznámý z roku 1938.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v Portlandu, Oregon, v roce 1903. V roce 1924 absolvovala Univerzitu v Oregonu. Přestěhovala se do San Francisca a pracovala jako reklamní textařka. V roce 1928 si vzala za manžela Elliotta Taylora, majitele reklamní agentury. V roce 1938 se přestěhovali do New Yorku. Ve stejném roce vyddal časopis Story její příběh Adresát neznámý. Protože vydavatel považoval příběh za příliš silný na to, aby mohl vyjít pod ženským jménem, byl vydán pod „mužským“ pseudonymem Kressmann Taylor. Tento pseudonym poté Kathrine Kressmann Taylor používala do konce života.

V roce 1947 začala vyučovat na Gettysburg College, Gettysburg, Pensylvánie novinářství a tvůrčí psaní. Její manžel zemřel v roce 1953. Po odchodu do důchodu v roce 1966 se odstěhovala do Florencie. Napsala Diary of Florence in Flood (1967, Deníky z Florencie za povodně), kde se inspirovala velkou povodní v roce 1966.

V roce 1967 se podruhé provdala za sochaře Johna Rooda a žili střídavě v Minneapolis, Minnesota a v Val de Pesa poblíž Florencie. John Rood zemřel v roce 1974.

V roce 1995 vyšla kniha Adresát neznámý při příležitosti 50. výročí osvobození nacistických koncentračních táborů a byla přeložena do dvaceti jazyků.

Zemřela v roce 1996.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Address Unknown (1938, Adresát neznámý) – příběh v dopisech mezi německým židovským obchodníkem s uměním Maxem Eisensteinem, žijícím v San Franciscu a jeho obchodním partnerem Martinem Schulzem, který se vrátil do Německa a pozvolna přebírá nacistickou ideologii. Děj se odehrává v letech 1932 – 1934. Příběh byl zfilmován v roce 1944 režisérem William Cameron Menziesem a dále byl mnohokrát uveden jako divadelní hra.
  • Until that day (1942) později pod názvem Day of No Return
  • Diary of Florence in Flood (1967, Deníky z Florencie za povodně)

České překlady[editovat | editovat zdroj]

  • Adresát neznámý, překlad: Dagmar Steinová, Praha : Academia, 2003, ISBN 80-200-1146-3

České dramatizace[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kathrine Taylor na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]