Katedrála svatého Jakuba (Riga)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Katedrála svatého Jakuba
Latvia Riga St.Jacob church.jpg
Základní informace
Sloh románská architektura
Výstavba 13. století
Materiál cihla
Pojmenováno po Jakub Větší
Poloha
Adresa Jēkaba iela 9, Mazā Pils iela 4, Mazā Pils iela 6, Central District, Riga, LotyšskoLotyšsko Lotyšsko
Souřadnice
Další informace
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Katedrála svatého Jakuba (lotyšsky Svētā Jēkaba katedrāle, německy Jakobskirche) se nachází v Rize, hlavním městě Lotyšska a je hlavním římskokatolickým chrámem v tomto městě. Je to jeden ze čtyř největších chrámů v Rize.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Katedrála svatého Jakuba se poprvé připomíná k roku 1225. Byla chrámem různých katolických řádů. V 15. století k ní byla přistavěna Kaple svatého Kříže. Po vítězství reformace v Rize v roce 1522 kostel získali protestanti (evangelíci). Když obsadila Rigu v roce 1582 vojska polského krále Štěpána Báthoryho, byl kostel na určitý čas opět přidělen římskokatolické církvi. Stal se kostelem jezuitským. Tento stav trval do roku 1621, kdy byla Riga obsazena švédskými vojsky Gustava Adolfa II. Tehdy byl kostel dán do správy opět evangelické církvi, a to až do roku 1923. Nově vzniklý lotyšský stát prodal tento chrám římskokatolické církvi. Kostel se tak stal katedrálním chrámem a symbolem lotyšského katolicismu.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Chrám byl postaven v gotickém architektonickém stylu. Věž chrámu má výšku 86 metrů a je jednou z dominant lotyšské metropole. Hlavní oltář pochází z dob švédské nadvlády z roku 1680 a je zde jeden z nejstarších barokních oltářů na území Lotyšska. Vitráže jsou novější a pocházejí z roku 1902.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Katedrála svätého Jakuba (Riga) na slovenské Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]