Katedrála svaté Agáty (Katánie)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Katedrála svaté Agáty
Základní informace
Slohbarokní architektura a normanský sloh
ArchitektGiovanni Battista Vaccarini
Pojmenováno poSvatá Agáta
Poloha
AdresaPiazza Duomo, Katánie, ItálieItálie Itálie
Souřadnice
Map
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kaple sv. Agáty
Relikviářová busta sv. Agáty

Katedrála svaté Agáty v Katánii (italsky Cattedrale di Sant'Agata) je římskokatolická katedrála v sicilské arcidiecézi Katánie. Je sídlem katanského arcibiskupa a arcidiecézního archivu. Pod arcidiecézi Katánie patří také diecéze Acireale a Caltagirone.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původní normanská stavba byla postavena v 60. až 90. letech 11. století za vlády Rogera I. na základech římských lázní zvaných Achillovy thermy. Byla opakovaně ničena sopečnými erupcemi a následnými zemětřeseními. Fragmenty východní části závěru této stavby lze pozorovat ze dvora arcibiskupského paláce. Současná barokní stavba má podobu trojlodní baziliky s příčnou lodí a kupolí v křížení. Pochází z počátku 18. století a jejím architektem byl Carlo Fontana.

Interiér[editovat | editovat zdroj]

  • V kapli sv. Agáty je pohřbena patronka města svatá Agáta, její hrob je centrem kultu této světice a cílem každoročních poutních procesí, při kterých se obcházejí místa jejího pobytu a věznění, nosí se při nich stříbrná relikviářová busta sv. Agáty z katedrálního pokladu, která je v ostatní dobu nahrazena jen nepřesnou kopií.
  • Kaple sv. Kříže je místem posledního odpočinku sicilských vládců z dynastie aragonských králů. Jsou zde Fridrich II. a Jan z Randazza, bratři Ludvík a Fridrich III. s manželkou Konstancií.

Další hroby:

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]