Katedrála srdce Ježíšova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Katedrála srdce Ježíšova
JesusesHearthCathedral.jpg
Místo
Stát Bosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina
Souřadnice
Katedrála srdce Ježíšova
Katedrála srdce Ježíšova
Architektonický popis
Architekt Josip Vancaš
Stavební sloh novogotika
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Sarajevská katedrála

Katedrála srdce Ježíšova (bosensky Katedrala Srca Isusova) se nachází v Sarajevu, v centru města, nedaleko od čtvrti Baščaršija. Známá je též pod názvem Sarajevská katedrála (bosensky Sarajevska katedrala).

Jedná se o největší stavbu svého typu v celé Bosně a Hercegovině. Je centrem Vrhbosenské arcidiecéze, sídlí tu arcibiskup (v roce 2006 jím byl monsignore Vinko Puljić).

Katedrála byla postavena v 80. letech 19. století, své jméno nese podle důležité římskokatolické koncepce, uznávající svatost srdce Ježíše Krista. Architekti celé stavby jsou Josip Vancaš a Karel Pařík; kteří budovu vystavěli ve slohu pseudogotickém s prvky pseudorománskými. Jako model jim posloužila slavná katedrála Notre-Dame v Paříži. Stavební práce začaly 25. srpna 1884 a skončily též v srpnu, roku 1889. Při jejím otevření byl přítomen i dubrovnický arcibiskup.

Během občanské války v Jugoslávii a v jejich nástupnických zemích v 90. letech byla budova značně poškozena, avšak nejtěžší dobu obléhání vydržela. Po válce tak následovala rekonstrukce; dnes se jedná o jednu z významných památek města. Její průčelí je též i stylizovaně zobrazené na vlajce Kantonu Sarajevo.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]