Katedrála jména Nejsvětější Panny Marie (Minsk)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Katedrála jména Nejsvětější Panny Marie
Minsk Catholic Mary church.jpg
Místo
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Náboženství křesťanství
Specifikace
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii Commons

Katedrála jména Nejsvětější Panny Marie je římskokatolickou katedrálou v běloruském hlavním městě Minsk.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Katedrála se stavěla v letech 17101732 v barokním architektonickém stylu, který se nazýval podle litevského hlavního města Vilnius tzv. Vilniuské (vilenské) baroko. Chrám vznikl nedaleko jezuitské školy a zpočátku patřil jezuitům. Od roku 1798 byl povýšen na katedrální chrám nově vzniklé Minsko-Mogilevské diecéze. Stal se symbolem římských katolíků ve městě Minsk. Roku 1934 ho během komunistické diktatury komunisté zavřeli a změnili na garáže. Budova chátrala a byla umělecky znehodnocena. Během německé okupace 1941 Němci vrátili katedrálu minským katolíkům, ale po válce ji komunisté znovu zavřeli. Římskokatolické církvi byl navrácen až v roce 1993 a potom následovala rozsáhlá rekonstrukce. Po opravě byl znovu vysvěcen v roce 1997.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Dnes je katedrála opět důstojným svatostánkem běloruských římských katolíků. Její impozantní dvě vysoké chrámové věže se staly symbolem města a jeho duchovní síly. V chrámu se konají bohoslužby v běloruském a polském jazyce.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Katedrála mena Najsvätejšej Panny Márie (rímskokatolícka) na slovenské Wikipedii.