Přeskočit na obsah

Katedrála Panny Marie Kazaňské (Petrohrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Katedrála Panny Marie Kazaňské v Petrohradě
Místo
StátRuskoRusko Rusko
ObecPetrohrad
Souřadnice
Základní informace
CírkevRuská pravoslavná církev
Statuskatedrální chrám
ZasvěceníIkona Naší Paní Kazaňské
Architektonický popis
Stavební slohempír
Výstavba1801
Další informace
Oficiální webOficiální web
Kód památky7810539000
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Katedrála Panny Marie Kazaňské, či jen Kazaňská katedrála (rusky Казанский кафедральный собор), je katedrální chrám ruské pravoslavné církve v ruském Petrohradě. Odlišuje se od většiny jiných pravoslavných chrámů v celém Rusku, jelikož je postavena ve slohu klasicizujícího empíru.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Katedrála v noci

Ruský car Pavel I. toužil po spojení pravoslaví s katolickou církví, a proto si přál v hlavním městě postavit chrám, který by tuto jednotu reprezentoval. Proto také katedrála se svou připomíná kolonádou Baziliku svatého Petra v Římě. Katedrála je vybudována na Něvském prospektu v klasicistním architektonickém stylu.

Výstavba katedrály byla zahájena v roce 1801 za vlády cara Alexandra I. a jejím hlavním architektem byl Andrej Voronichin.

Stavba byla dokončena v roce 1811 a stala se zároveň symbolem vítězství ruské armády nad Napoleonem. V interiéru chrámu se nachází mohyla slavného ruského vojevůdce Michaila Kutuzova a také před chrámem jsou umístěny sochy velkých ruských vojevůdců. První patří M. I. Kutuzovovi a druhá Barclay de Tollymu. Jejich autorem je Boris Orlovský.

V interiéru se nachází vzácná ikona Matky Boží Kazaňské, která se do Petrohradu dostala z Moskvy v roce 1712 a do chrámu se dostala v roce 1811. V letech komunistické diktatury se v chrámu nacházelo Muzeum dějin ateismu.

25. května 1991 se zde opět konala první pravoslavná bohoslužba a roku 1996 byl celý objekt navrácen Ruské pravoslavné církvi. Od 31. prosince 2000 má chrám status katedrálního chrámu Petrohradské eparchie.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]