Katedrála Panny Marie Kazaňské (Petrohrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Katedrála Panny Marie Kazaňské
Místo
Stát Rusko
Obec Petrohrad
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Náboženství křesťanství
Církev Ruská pravoslavná církev
Architektonický popis
Stavební sloh empír
Specifikace
Kód památky 7810539000
...a v noci

Kazanská katedrála (rusky Казанский кафедральный собор), také Katedrála Panny Marie Kazaňské, patří mezi pravoslavné katedrály v Ruském Petrohradě. Odlišuje se od většiny jiných pravoslavných chrámů v celém Rusku, jelikož je postavena v klasicistickém empíru.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ruský car Pavel I. toužil po spojení pravoslaví s katolickou církví, a proto si přál v hlavním městě postavit chrám, který by tuto jednotu reprezentoval. Proto nám katedrála připomíná i se svou kolonádou Baziliku svatého Petra v Římě. Katedrála je vybudována na Něvském prospektu v klasicistním architektonickém stylu. Začala se budovat v roce 1801 za vlády cara Alexandra I. a jejím hlavním architektem byl Andrej Voronichin. Stavba byla dokončena v roce 1811. Stala se i symbolem vítězství ruské armády nad Napoleonovou armádou a v interiéru se nachází mohyla slavného ruského vojevůdce Kutuzova. Před chrámem jsou umístěny i sochy velkých ruských vojevůdců. První patří M. I. Kutuzovovi a druhá Barclay de Tollymu. Jejich autorem je Boris Orlovský. V interiéru se nachází vzácná ikona Matky Boží Kazaňské, která se do Petrohradu dostala z Moskvy v roce 1712 a do chrámu se dostala v roce 1811. Během komunistické diktatury se v chrámu nacházelo Muzeum dějin ateismu.

25. května 1991 se v ní opět konala první pravoslavná bohoslužba a roku 1996 byla navrácena Ruské pravoslavné církvi. Od 31. prosince 2000 získal chrám status katedrálního chrámu Petrohradské eparchie.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]