Katedrála Narození Panny Marie (Sarajevo)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Chrám Narození přesvaté Bohorodice
Místo
StátBosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina
Souřadnice
Map
Základní informace
ZasvěceníNarození Panny Marie
Architektonický popis
ArchitektAndrey Damyanov
Stavební slohnovobaroko
Výstavba1863
Další informace
Oficiální webOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chrám Narození Přesvaté Bohorodice (Sarajevo)

Chrám Narození Přesvaté Bohorodičky je katedrála Srbské pravoslavné církve, která se nachází v centru hlavního města Bosny a Hercegoviny, Sarajevu. Patří mezi největší chrámy Srbské pravoslavné církve na Balkánském poloostrově.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Katedrála začala být budována ještě v časech turecké okupace Bosny a Hercegoviny. Základní kámen katedrály byl položen v roce 1859 a stavba trvala téměř 11 let. Chrám byl vysvěcen dne 20. července 1872 na svátek svatého Eliáše (Ilji). Kompletně byla dokončena v roce 1874. Stavba byla financována z darů pravoslavných věřících z města, ale i z darů věřících obchodníků z Bělehradu, Terstu, Vídně či Dubrovníku. Během války v Bosně a Hercegovině byla poškozena a po válce v roce 1996 začala její obnova.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Katedrála byla postavena podle projektu známého mistra ortodoxní architektury Andreje Damianova. Má tvar baziliky s třemi loděmi a pěti kupolemi. Její šířka je 22,5 metru a délka 37 metrů. Novobarokní zvonice má výšku 45 metrů. Ikony přinesl Archimandrite Sava Kasanović v roce 1873 z Ruska a jsou pozlacené.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chrám Narodenia Presvätej Bohorodičky (Sarajevo) na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]