Kateřina z Redernu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kateřina z Redernu
Portrét Kateřiny z Redernu
Portrét Kateřiny z Redernu
Narození 1553
Nejdek
Úmrtí 29. července 1617 (ve věku 63–64 let)
Liberec
Manžel(ka) Melchior z Redernu
Děti Christoph von Redern
Rodiče Kryštof Šlik
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kateřina z Redernu, německy Katharina von Redern (1564? – 1617), hraběnka von Schlick byla dcerou Kryštofa Šlika a Barbory Mašťovské z Kolovrat a od roku 1582 manželkou Melchiora z Redernu.

Po smrti svého manžela 20. září 1600 se stala správkyní rodového majetku Redernů jménem svého syna Kryštofa. Jako regentka panství Frýdlant, Liberec a Zawidów si nevedla špatně. Mimo jiné se zasloužila o rozvoj libereckého zámku, založila obec Kateřinky, pojmenovala také obec Bílý Potok (německy Weißbach), dala zbudovat dva mlýny, tři hamry, poplužní dvůr, dále podporovala důlní, železářské a sklářské podnikání, financovala městské špitály ve Frýdlantu a v Liberci, zaplatila na 70 000 zlatých dluhů za zesnulého chotě Melchiora, pro něhož za 36 960 říšských tolarů nechala vystavět rodinné mauzoleum v kostele Nalezení sv. Kříže.

Odraz v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Dne 19. prosince 2014 se v libereckém Divadle F. X. Šaldy konala premiéra opery „Legenda o Kateřině z Redernu“ pojednávající o době panování Kateřiny nad frýdlantským panstvím. V opeře vystupuje i Albrecht z Valdštejna. Autorkou libreta i hudby je Sylvie Bodorová.[1]

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Kateřina měla osm sourozenců:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PROKOPOVÁ, Milada. Liberec má svoji první operu. Její hrdinkou je hraběnka z Frýdlantu. iDNES.cz [online]. 2014-12-22 [cit. 2014-12-23]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]