Kateřina Visconti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kateřina Visconti
paní a vévodkyně milánská
Portrét
Klečící Kateřina s manželem a dětmi v misálu od Anovela da Imbonate
Narození1361
Milán
Úmrtí17. října 1404
Monza
Pohřbenakatedrála v Monze
Sňatek2. října 1380
ManželGian Galeazzo Visconti
PotomciGian Maria Visconti
Filippo Maria Visconti
RodViscontiové
OtecBernabo Visconti
MatkaBeatrice Regina della Scala
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kateřina Visconti (1361, Milán17. října 1404, Monza) byla jako druhá manželka prvního milánského vévody Giana Galeazza Viscontiho milánskou vévodkyní a matkou následujících milánských vévodů, Giana Maria a Filipa Maria Viscontiových. Kateřina vládla v letech 1402 až 1404 jako regentka během nezletilosti svého syna, ale kvůli jeho podezření z její údajné velezrady (což mu vnukl její nepřítel kondotiér Facino Cane) byla Kateřina zatčena a uvězněna na zámku Monza, kde byla v roce 1404 pravděpodobně otrávena.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Kateřina se narodila jako jedno ze sedmnácti dětí milánského pána Bernaba Viscontiho a jeho manželky Beatrice Reginy della Scala. Jejími prarodiči byli Stefano Visconti, pán Milána, a Valentina Doria, a vládce Verony Mastino II. della Scala a Taddea da Carrara.

Manželství[editovat | editovat zdroj]

Na počátku roku 1379 se zřejmě začalo jednat o sňatku mezi Kateřinou a anglickým králem Richardem II. Králův rádce, sir Simon Burley, odjel na jednání do Milána, o sňatku však pochyboval. Bernabo také odmítal, upřednostňoval pro dceru jiný svazek. Dne 2. října 1380 se Kateřina provdala za svého bratrance Giana Galeazza Viscontiho, jehož první manželka Izabela Francouzská zemřela v roce 1373 při porodu, zanechavši po sobě jedinou dceru Valentinu, která se v roce 1389 stala manželkou vévody Ludvíka z Valois. Po Izabele Gian Galeazzo zdědil titul hraběte z Vertus v Champagne.

V roce 1385 Gian Galeazzo sesadil Kateřinina otce Bernaba a uvěznil jej na hradě Trezzo, kde byl pak Bernabo údajně na Gianův příkaz otráven.

Kateřina se 11. května 1395 stala milánskou vévodkyní, když byl její manžel jmenován císařem Václavem za 100 000 florinů prvním vévodou. K připomenutí události namaloval Anovelo da Imbonate misál, kde v popředí klečí postavy Kateřiny a Giana Galeazza. Její manžel jí udělil hrad Monza a signorii Vicenza. Kateřina s manželem schválili výstavbu Certosa di Pavia, která započala 27. srpna 1396.

Regentství[editovat | editovat zdroj]

Když Gian Galeazzo 3. září 1402 zemřel na horečku, stala se Kateřina regentkou za svého čtrnáctiletého syna Giana Maria. Vévodství bylo rozpolceno sváry a četnými vzpourami. Soupeřily mezi sebou frakce legitimních a nelegitimních dědiců Giana Galeazza. Kateřinina frakce byla vedena Francescem Barbavarou, hrabětem z Valsesie a členem regentské rady. Frakce vedená jejím nepřítelem kondotiérem Facinem Canem však měla navrch. A tak Cane s Gianovými nemanželskými syny zaseli do mysli Giana Maria pochybnosti o Kateřinině věrnosti. Přesvědčen o matčině zradě, nechal Gian Maria Kateřinu 18. srpna 1404 zatknout a uvěznit na jejím vlastním hradě Monza, kde byla 17. října 1404 zřejmě otrávena.

V roce 1412 byl její syn Gian Maria zavražděn skupinou milánských ghibellinů. Kateřinin druhý syn Filippo Maria se tak stal novým milánským vévodou.

Rodokmen[editovat | editovat zdroj]

 
 
 
 
 
Teobaldo Visconti
 
 
Matteo I. Visconti
 
 
 
 
 
 
Anastasia Pirovano
 
 
Stefano Visconti
 
 
 
 
 
 
Squarcino Borri
 
 
Bonacossa Borri
 
 
 
 
 
 
Antonia
 
 
Bernabo Visconti
 
 
 
 
 
 
Brancaleone Doria
 
 
Bernabò Doria
 
 
 
 
 
 
Caterina Zancha
 
 
Valentina Doria
 
 
 
 
 
 
Federico Fieschi
 
 
Eliana Fieschi
 
 
 
 
 
 
Chiara
 
Kateřina Visconti
 
 
 
 
 
Alberto I. della Scala
 
 
Alboino I. della Scala
 
 
 
 
 
 
Verde di Salizzole
 
 
Mastino II. della Scala
 
 
 
 
 
 
Gilberto III. da Correggio
 
 
Beatrice da Correggio
 
 
 
 
 
 
Elena Malaspina
 
 
Beatrice Regina della Scala
 
 
 
 
 
 
Marsiglio III da Carrara
 
 
Jacopo I. da Carrara
 
 
 
 
 
 
 
 
Taddea da Carrara
 
 
 
 
 
 
Pietro Gradenigo
 
 
Anna Gradenigo
 
 
 
 
 
 
Tommasina Morosini
 

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Caterina Visconti na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Milánská paní a vévodkyně
Předchůdce:
Beatrice Regina della Scala
13851404
Kateřina Visconti
Nástupce:
Antonie Malatesta z Ceseny