Kateřina Marie Tichá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kateřina Marie Tichá
Kateřina Marie Tichá na koncertě skupiny Jelen,
festival Křídla 2014
Základní informace
Narození 18. srpna 1994 (24 let)
Vlašim
Žánry pop
Povolání zpěvačka
Web katerinamarieticha.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kateřina Marie Tichá, rozená pouze jako Kateřina Tichá (* 18. srpna 1994 Vlašim), je česká popová písničkářka a zpěvačka. V roce 2013 byla nominována na cenu Český slavík jako objev roku.

Život[editovat | editovat zdroj]

Kateřina se narodila ve Vlašimi jako Kateřina Tichá. Své umělecké jméno, Kateřina Marie Tichá, si zvolila na počest svým prababičkám Mariím. V mládí se zajímala o hudbu a zpívala v několika místních sborech. Kvůli studiím na Karlově univerzitě se přestěhovala do Prahy.

Účastnila se benefičního koncertu Srdce pro děti pořádaného TV Prima, kde se seznámila s dalšími zpěváky, například Karel Gottem nebo Ewou Farnou.[1]

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Prvním krokem k začátku její kariéry bylo poslání několika jejích cover songů Martinu Červinkovi, hledači talentů z Universal Music, který stál například u zrodu kapely Mandrage nebo zpěvačky Jany Kirschner. S jeho pomocí Kateřina vydala v roce 2012 debutový song s názvem Vzpomínej, tuto píseň později zpívala i na několika koncertech, avšak po jeho vydání na dlouhou dobu se zpíváním přestala.

Vydala píseň Do města přišla zima společně s raperem Lipo. Tato píseň se dlouhou držela v českých hitparádách.

Od roku 2013 začala jezdit jako host koncertů skupiny Jelen.[2] S nimi spolupracovala celé dva roky, když v roce 2015 vydala album Otazníky[3]/ Píseň Otazníky ze stejnojmenného alba zaznamenala mnoho ohlasů a po písni Do města přišla zima je to její nejúspěšnější singl.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Nekamarádím moc s notama a nohama zůstávám na zemi, přiznává Kateřina Marie Tichá [online]. www.hudebniknihovna.cz, 2013-25-02. Dostupné online. 
  2. Kateřina Marie Tichá: Na dva roky s Jelenem nikdy nezapomenu [online]. www.idnes.cz, 2015-06-12. Dostupné online. 
  3. "Otazníky" Kateřiny Marie Tiché jsou slibným rozjezdem kariéry [online]. www.museicserver.cz, 2015-03-12 [cit. 2015-06-12]. Dostupné online.