V tomto článku je použita zastaralá šablona.

Kateřina García

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kateřina García
Kateřina García na dvojkoncertě skupin Garcia a Druhá tráva v Hradci Králové 18. dubna 2009
Základní informace
Narození 1977 (41–42 let)
Praha
Původ Česko
Žánry folk
Povolání hudebník
Nástroje hlas
Aktivní roky 1997
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Příbuzenstvo
matka Jarmila Mucha Plocková
děd Jiří Mucha
praděd Alfons Mucha

Kateřina García (* 1977 Praha) je česko-španělská zpěvačka převážně irské muziky, je známá především ze skupin Dún an Doras a Garcia.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Matka Kateřiny je Jarmila Mucha Plocková, nemanželská dcera Jiřího Muchy a Vlasty Plockové a vnučka Alfonse Muchy. Otec se narodil v Praze Španělovi, který pocházel z Asturie, a Rusce a vystudoval zde gymnázium. Působil v různých bigbítových kapelách. Dnes žije v Barceloně.

Kateřina García se narodila v Praze. Když jí byly asi čtyři roky, rodina se přestěhovala do Barcelony, kde Kateřina vyrůstala. V 15 letech se s matkou vrátily do Prahy a Kateřina zde vystudovala gymnázium. Nyní učí španělštinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a na Trinity College v Dublinu, kde žije.

Mluví česky, španělsky, katalánsky, anglicky, francouzsky, trochu irsky a řecky[1].

Hudba[editovat | editovat zdroj]

Kateřina García se už od dětství zajímá o irskou hudbu. Od třetí do páté třídy chodila do hudební školy na zobcovou flétnu, jiné hudební vzdělání nemá. Po návratu do Prahy se seznámila s kapelou Púca Rua, občas s ní hostovala na koncertech (od roku 1997) a posléze založila spolu s hudebníkem této kapely, René Starhonem, vlastní kapelu Dún an Doras, která od té doby vydala tři alba, z původní sestavy v ní dodnes zůstala pouze García. V současné době však má skupina zdravotní pauzu.

Její písničky na dlouho ovlivnily českou tolkienistickou tvorbu. García spolupracovala s kapelou Teagrass na natáčení živého alba Večírek. Zde se seznámila s Lubošem Malinou[2], se kterým pak dále spolupracovala na dalších projektech (Druhá tráva, Malinaband a Afterparty Band). Malina také nahrával banjo pro Dún an Doras. V roce 2005 vzniklo seskupení Kal y Kanto hrající balkánské, španělské a sefardské písně, kde mj. zpívá a hraje Kateřinina sestra Barbora. V létě 2006 založila Kateřina García s Lubošem Malinou skupinu Garcia. S touto kapelou v současnosti koncertuje. Jejich debutové album Woven Ways bylo nominováno na Anděla v kategorii World music.

Vedle české kapely Garcia se Kateřina García podílí i na několika hudebních projektech v Dublinu. S Jamesem Ryanem a Alanem Dohertym tvoří kapelu Gráda, zpívá i s Johnnym Tennantem, spoluhráčem z Dún an Doras, a někdy také vystupuje sama, a cappella.[3] Se sestrou Barborou má hudební projekt Kon Sira...

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Hostování[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kateřina García: hledání kořenů muzikantských i lidských, rozhovor s Kateřinou García, Helena Bretfeldová, Folk & Country 9/2007, s. 8-11. Dostupné online
  2. Luboš Malina o projektu Garcia, rozhovor s Lubošem Malinou na Folktime.cz 11. září 2007, dostupné online
  3. TESAŘ, Milan: Nenechat se přemlouvat. Rozhovor s Kateřinou García a Lubošem Malinou. Folk, listopad 2010: s. 18–21.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]