Karol Ježík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karol Ježík
Karoljezik.jpg
Narození 2. prosince 1953
Trnava
Úmrtí 14. prosince 1998 (ve věku 45 let)
Bratislava
Ocenění Řád Ľudovíta Štúra
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karol Ježík (2. prosince 1953, Trnava14. prosince 1998, Bratislava) byl slovenský novinář, spoluzakladatel a první šéfredaktor významného slovenského deníku SME.

Působení[editovat | editovat zdroj]

Po absolvování studia žurnalistiky na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě byl dlouho sportovním novinářem ČSTK na Slovensku, později redaktorem, zástupcem šéfredaktora a šéfredaktorem mládežnického deníku Smena. Po politických zásazích do vydavatelství Smena za vlády Vladimíra Mečiara založil deník SME, který vychází od 14. ledna 1993 a vyprofiloval se jako liberálně-konzervativní deník, patřící k nejčtenějším titulům na Slovensku.

Úmrtí[editovat | editovat zdroj]

V noci 7. prosince 1998 při oslavách 50. narozenin Pavla Hammela v bratislavském Domě kultury Zrkadlový háj upadl na toaletě [1] a utrpěl úraz hlavy, po kterém byl převezen do Nemocnice svätého Cyrila a Metoda. Lékařům si stěžoval na žaludeční problémy, nevolnost, poraněné oko a nos. Přesto byl z nemocnice propuštěn.[2] Za několik hodin upadl do bezvědomí a byl hospitalizován na Klinice anesteziologie a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice s poliklinikou akademika Ladislava Dérera v Kramářích. Z bezvědomí se už neprobral a 14. prosince 1998 zemřel.[3]

Památka[editovat | editovat zdroj]

V rámci soutěže Novinárska cena vyhlašované Nadácií otvorené spoločnosti se od r. 2004 uděluje Cena otvorenej spoločnosti věnovaná památce Karola Ježíka, který svým tvořivým vkladem přispěl k rozvoji citlivosti médií k problematice menšin ve společnosti a také k rozvoji investigativní žurnalistky.

Od roku 1999 deník Sme každoročně organizuje Memoriál Karola Ježíka v sálové kopané.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

  • Krištáľové krídlo in memoriam (1998) – „za mimoriadnu odvahu, rozhodnosť s akou žil, tvoril a viedol denník SME. Bol symbolom víťazstva, múdrosti, človekom mysliacim, s absolútnou integritou"
  • Čestné občanství města Trnava in memoriam (1999) – „za trvalý a úprimný vzťah k mestu a za osobné a morálne postoje v živote a povolaní"
  • Řád Ľudovíta Štúra I. triedy in memoriam (2000) – „za mimoriadnu ľudskú a občiansku statočnosť, nespornú novinársku profesionalitu a výnimočný zmysel pre spravodlivosť, verejne zaujímané postoje a prácu profesionálneho žurnalistu, ktoré prispeli k formovaniu súčasného charakteru spoločensko-politického života"
  • Cena Slovenského syndikátu novinářů Mercurius veridicus ex Slovakia za celoživotné dielo v oblasti žurnalistiky in memoriam (2010) – „za zlepšenie prestíže novinárskeho stavu, za zvýšenie kvality žurnalistiky, spoločenskej zodpovednosti i občianskej statočnosti“

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]