Přeskočit na obsah

Karlovarská usnesení

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dobová karikatura: "Jak dlouho nám ještě bude dovoleno myslet?"

Karlovarská usnesení (německy Karlsbader Beschlüsse)[1] byla ustanovení namířená proti liberálním a nacionálním tendencím, zejména proti vlasteneckému hnutí za sjednocení a liberální reformu Německa. Usnesení vzešla z výsledků konference nejvýznamnějších členských států Německého spolku, konané v srpnu 1819 v Karlových Varech. Byla přijata spolkovým sněmem 20. září 1819 ve Frankfurtu nad Mohanem.[2] a zůstala v platnosti až do revolučního roku 1848.

Záminkou pro vydání represivních opatření byla vražda populárního a konzervativního spisovatele Augusta von Kotzebue, kterého v Mannheimu ubodal fanatický buršák, nacionalistický student Karl Ludwig Sand. Bezprostřední záminkou však byly antisemitské bouře a pogromy proti Židům ve Frankfurtu nad Mohanem, tzv. Hep-Hep nepokoje, které vypukly na počátku srpna roku 1819 a rozšířily se do mnoha zejména pruských a severoněmeckých měst. Nepokoje a násilnosti vyjadřovaly hlavně obavy menších obchodníků a řemeslníků, kteří se obávali konkurence nedávno zrovnoprávněných Židů, a někde se k nim přidali také studenti. Jejich antisemitismus však nebyl rasový, nýbrž náboženský a sociální. Na univerzity byli podle Karlovarských usnesení dosazeni vládní zmocněnci k dohledu a k odstranění opozičních učitelů, studentské spolky (tzv. buršácké spolky) byly zakázány a jejich členové vylučováni z univerzit. Tiskový zákon zaváděl cenzuru, zakazoval vydávání politických spisů a potlačoval demokratické politické projevy.[3][4]

  1. Karlsbader Beschlüsse na Zeno.org
  2. SCHERMAUL, Sebastian. Die Umsetzung der Karlsbader Beschlüsse an der Universität Leipzig 1819–1848. [s.l.]: Walter de Gruyter 128 s. Dostupné online. ISBN 3110321483. (německy) 
  3. Karlovarská usnesení [online]. Cojeco.cz [cit. 2015-11-23]. Dostupné online. 
  4. Karlsbader Beschlüsse [online]. www.arminia.info [cit. 2016-02-15]. Marburger Burschenschaft Arminia. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-06-22. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]