Karl Radek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Karl Radek
Narození 31. října 1885
Lvov
Úmrtí 19. května 1939 (ve věku 53 let)
Verchněuralsk
Příčina úmrtí vražda
Povolání politik, vysokoškolský pedagog a novinář
Politické strany Komunistická strana Německa
Sociálnědemokratická strana Německa
Komunistická strana Sovětského svazu
Manžel(ka) Larisa Reisner
Partner(ka) Larisa Reisner
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karl Bernardovič Radek (rusky Карл Бернардович Радек, 31. října 1885, Lvov, Rakousko-Uhersko, dnes Ukrajina19. května 1939, Verchněuralsk, SSSR) byl sovětský komunistický politik židovského původu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Radek na karikatuře od Bucharina

Narodil se jako Karol Sobelsohn v židovské rodině. Jméno "Radek" vzal z oblíbené postavy z knihy Syzyfowe prace od Stefana Żeromského. V roce 1904 se připojil k Sociálně demokratické straně Polska a účastnil se 1905 revoluce ve Varšavě.

V roce 1907 se přesunul do Německa, připojil se k SPD a pracoval na různých stranických novinách do té doby, než byl za nejasných okolností v roce 1913 vyhnán. Po propuknutí první světové války se přesunul do Švýcarska, kde se poprvé setkal s Leninem. V roce 1917 po vypuknutí říjnové revoluce odcestoval do Petrohradu a stal se aktivním bolševickým činitelem. Byl jedním z pasažérů "zapečetěného vlaku", v němž cestoval i Lenin a jiní ruští politici z vyhnanství. Spolu s Bucharinem podporoval německou revoluci v letech 19181919.

Jeho vliv po Leninově smrti v roce 1924 začal upadat a nakonec ztratil své místo v ústředním výboru a v roce 1927 byl vyhnán. I T. G. Masaryk často citoval jeho slova (O bolševictví): „Leninova taktika připomínala spíše taktiku Ivana Hrozného a znamenala tisíce a tisíce životů, marně utracených“. V roce 1930 se opět vrátil a pomáhal psát do sovětských stranických novin Pravdy, ale během Moskevských procesů byl obviněn ze zrady a při druhém moskevském procesu v roce 1937 byl odsouzen k 10 letům práce v gulagu.

Byl zavražděn při pokusu o útěk z gulagu v roce 1939. Během vyšetřování bylo ustanoveno, že byl zabit agentem NKVD.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Karl Radek na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]