Karl Goldmark

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karl Goldmark
Goldmark Károly.jpg
Základní informace
Narození 18. května 1830
Keszthely
Úmrtí 2. ledna 1915 (ve věku 84 let)
Vídeň
Žánry opera a symfonie
Povolání hudební skladatel, hudební pedagog, klavírista, hudebník a houslista
Nástroje klavír
Významná díla Die Königin von Saba
Příbuzní Joseph Goldmark (sourozenec)
Ernst Hegenbarth (zeť)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karl Goldmark (18. května 1830, Keszthely - 2. ledna 1915, Vídeň) byl maďarský hudební skladatel židovského původu působící především ve Vídni. Jeho nejznámějším dílem je opera Královna ze Sáby (Die Königin von Saba).

Životopis[editovat | editovat zdroj]

V letech 1842–1844 studoval housle na akademii v Sopronu. Roku 1846 odešel do Vídně, kde se ve hře na housle zdokonaloval nejprve soukromě u Leopolda Jansy a posléze na Vídeňské konzervatoři u Josepha Böhma. Harmonii ho zde učil Gottfried Preyer. Ve skladbě byl samoukem. Brzy také sám učil, jeho žákem byl mj. Jean Sibelius.

Byl i hudebním novinářem. Během známých vídeňských muzikologických sporů (wagneriáni versus Brahms a Hanslick) stál na straně Wagnera, byť se s Wagnerem kvůli jeho antisemitismu nikdy osobně nesblížili, kdežto s Brahmsem byli dlouho blízcí přátelé. Jeho hudba je za wagnerovskou také často označována.[1]

Zlom v jeho kariéře nastal inscenováním jeho první opery Královna ze Sáby v roce 1875. Ta pak patřila k nejoblíbenějším operám konce 19. století a Vídeňská státní opera ji měla na repertoáru nepřetržitě až do roku 1938. Úspěch zaznamenaly i skladby, které publikoval vzápětí: symfonie Ländliche Hochzeit z roku 1876 a Violin Concerto No. 1 z roku 1877. Jeho další díla, včetně šesti oper (např. Merlin z roku 1886), už tolik neuspěla.

Jeho synovec Rubin Goldmark (1872–1936) byl také hudebním skladatelem, žákem Antonína Dvořáka. Působil především v New Yorku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Karl Goldmark na anglické Wikipedii.

  1. Karl Goldmark | Hungarian composer. Encyclopedia Britannica. Dostupné online [cit. 2017-08-17]. (anglicky)