Karibská kuchyně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Callaloo
Pelau
Fufu
Ropa vieja
Peanut punch
Mojito

Karibská kuchyně je označení pro kuchyni karibských ostrovů, lze se s ní ale setkat také na pobřeží některých států jižní a střední Ameriky (jako Honduras, Panama nebo Guyana). Protože vychází především z africké kuchyně, tak se taky někdy označuje také jako afro-karibská kuchyně. Byla ale ovlivněna také evropskou kuchyní, latinskoamerickou kuchyní, kuchyní místních Indiánů nebo i indickou kuchyní. V každé části Karibiku se kuchyně liší.[1][2]

Typické suroviny[editovat | editovat zdroj]

Mezi typické suroviny karibské kuchyně patří rýže, plantainy, fazole, maniok, chilli papričky, cizrna, rajčata, batáty (sladké brambory), kokos, maso, ryby a mořské plody. Typickým karibským ochucovadlem je zelená olejová marináda, jejíž základem bývá chilli, česnek, cibule, celer nebo koriandr. Mezi typická karibská koření patří chilli, koriandr, rýmovník, pažitka nebo majoránka.

Typické pokrmy[editovat | editovat zdroj]

Národní kuchyně[editovat | editovat zdroj]

Seznam karibských národních kuchyní:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Caribbean cuisine na anglické Wikipedii a Kuchnia karaibska na polské Wikipedii.

  1. Afro-Caribbean Cuisine is Trending on Menus | US Foods. Food Supplier & Distributor | Restaurant Supply [online]. [cit. 2020-05-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. NEWS, Pride. Pride News [online]. 2015-11-04 [cit. 2020-05-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. WEBMASTER@TYDEN.CZ, TYDEN, www tyden cz, e-mail:. Zápisník labužníka: karibská polévka. TÝDEN.cz [online]. 2010-01-22 [cit. 2020-05-20]. Dostupné online. 
  4. a b DEWITT, Dave; WILAN, Mary Jane. Callaloo, Calypso & carnival : the cuisine of Trinidad and Tobago. [s.l.]: Freedom, CA : Crossing Press 134 s. Dostupné online. 
  5. GUIDE, Barbados org Travel. Barbados Recipes: Cou Cou. barbados.org [online]. [cit. 2020-05-20]. Dostupné online. 
  6. MARTINEZ, Daisy. Daisy Cooks!: Latin Flavors That Will Rock Your World. [s.l.]: Hachette Books 469 s. Dostupné online. ISBN 978-1-4013-0612-0. (anglicky) Google-Books-ID: tRuZAAAAQBAJ. 
  7. Ropa vieja | pazitka.cz. www.pazitka.cz [online]. [cit. 2020-05-20]. Dostupné online. 
  8. LINK, Get; FACEBOOK; TWITTER. Caribbean Peanut Punch [online]. [cit. 2020-05-20]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]