Přeskočit na obsah

Kariba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vodní nádrž Kariba
letecký pohled na přehradní jezero
letecký pohled na přehradní jezero
Poloha
SvětadílAfrika
StátyZambieZambie Zambie
ZimbabweZimbabwe Zimbabwe
Map
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha5580 km²
Délka223 km
Šířka40 km
Objem180 km³
Povodí663 000 km²
Max. hloubka97 m
Prům. hloubka29 m
Parametry – hráz
Délka579 m
Výška128 m
Ostatní
Typpřehradní nádrž
Nadm. výška485 m n. m.
Přítok vodyZambezi
Odtok vodyZambezi
OstrovyChete, Sekula, Chikanka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kariba je přehradní nádrž, která se nachází v Africe na řece Zambezi ve vzdálenosti 1300 km od Indického oceánu, na hranici států Zambie a Zimbabwe. Byla naplněna v letech 19581963 po vybudování stejnojmenné hráze, jejíž stavba začala v roce 1955 a byla dokončena v roce 1959 už během napouštění. Tak byla zaplavena stejnojmenná soutěska. Zimbabwské město Kariba bylo postaveno pro dělníky pracující na stavbě hráze, zatímco pro obyvatele zaplaveného území vyrostly vesnice Binga a Mlibizi v Zimbabwe a Siavonga a Sinazongwe v Zambii.

Vodní hladina nádrže má plochu 5580 km², délku 223 km a maximální šířku 40 km. Maximální hloubka nádrže je 93 m, průměrná hloubka 29 m a celkový objem dosahuje 185 km³.

Na jezeře se nachází několik ostrovů, z nichž největší jsou Maaze, Mashape, Chete, Sekula, Sampa Karuma, Fothergill, Spurwing, Snake, Antelope, Bed a Chikanka.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Před naplněním jezera byla spálena vegetace v oblastech určených k zaplavení a byla tak vytvořena silná vrstva úrodné půdy na dně jezera. Po naplnění bylo do jezera vysazeno množství druhů ryb, mezi nimiž hrají hlavní roli sardinky Limnothrissa miodon, které byly přivezeny z jezera Tanganika a staly se předmětem komerčního rybolovu. V jezeře žijí také nilští krokodýli a hroši.

Lososovitým rybám, obzvlášť rodu Hydrocynus, které patřily k původním obyvatelům říčního systému Zambezi, se díky vysazeným sardinkám daří dobře. Obě země se snaží o rozvoj turistiky na březích přehradního jezera.

Z ptáků se vyskytuje např. orel jasnohlasý a kormorán. Na březích se příležitostně objevují stáda slonů.

Část přehradní nádrže, jež náleží k Zimbabwe, byla prohlášena přírodní rezervací pod názvem Lake Kariba Recreational Park v rámci projektu Zimbabwe Parks and Wildlife Estate.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lake Kariba na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]