Kariba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vodní nádrž Kariba
letecký pohled na přehradní jezero
letecký pohled na přehradní jezero
Poloha
SvětadílAfrika
StátZambieZambie Zambie, ZimbabweZimbabwe Zimbabwe
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha5580 km²
Délka223 km
Šířka40 km
Objem180 km³
Povodí663 000 km²
Max. hloubka97 m
Prům. hloubka29 m
Parametry – hráz
Délka579 m
Výška128 m
Ostatní
Typpřehradní nádrž
Nadm. výška485 m n. m.
Přítok vodyZambezi
Odtok vodyZambezi
OstrovyChete, Sekula, Chikanka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kariba je přehradní nádrž, která se nachází v Africe na řece Zambezi ve vzdálenosti 1300 km od Indického oceánu, na hranici států Zambie a Zimbabwe. Byla naplněna v letech 19581963 po vybudování stejnojmenné hráze, jejíž stavba začala v roce 1955 a byla dokončena v roce 1959 už během napouštění. Tak byla zaplavena stejnojmenná soutěska. Zimbabwské město Kariba bylo postaveno pro dělníky pracující na stavbě hráze, zatímco pro obyvatele zaplaveného území vyrostly vesnice Binga a Mlibizi v Zimbabwe a Siavonga a Sinazongwe v Zambii.

Vodní hladina nádrže má plochu 5580 km², délku 223 km a maximální šířku 40 km. Maximální hloubka nádrže je 93 m, průměrná hloubka 29 m a celkový objem dosahuje 185 km³.

Na jezeře se nachází několik ostrovů, z nichž největší jsou Maaze, Mashape, Chete, Sekula, Sampa Karuma, Fothergill, Spurwing, Snake, Antelope, Bed a Chikanka.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Před naplněním jezera byla spálena vegetace v oblastech určených k zaplavení a byla tak vytvořena silná vrstva úrodné půdy na dně jezera. Po naplnění bylo do jezera vysazeno množství druhů ryb, mezi nimiž hrají hlavní roli sardinky Limnothrissa miodon, které byly přivezeny z jezera Tanganika a staly se předmětem komerčního rybolovu. V jezeře žijí také nilští krokodýli a hroši.

Lososovitým rybám, obzvlášť rodu Hydrocynus, které patřily k původním obyvatelům říčního systému Zambezi, se díky vysazeným sardinkám daří dobře. Obě země se snaží o rozvoj turistiky na březích přehradního jezera.

Z ptáků se vyskytuje např. orel jasnohlasý a kormorán. Na březích se příležitostně objevují stáda slonů.

Část přehradní nádrže, jež náleží k Zimbabwe, byla prohlášena přírodní rezervací pod názvem Lake Kariba Recreational Park v rámci projektu Zimbabwe Parks and Wildlife Estate.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lake Kariba na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]