Karetní magie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Karetní magie (nebo karetní kouzelnictví) je odvětví kouzelnictví, při kterém kouzelníci k uskutečnění svých efektů používají hrací karty. Karetní magie se vyskytuje v řadě kouzelnických představení, jako jsou mikromagie, salonní magie nebo pouliční magie.

Hrací karty se staly mezi kouzelníky populárními v průběhu 20. století, protože se jednalo o pomůcky, které nebyly drahé, ale zato všestranné a snadno ovládnutelné. Přestože kouzelníci od té doby vytvořili a předvedli nesčetné množství karetních iluzí (někdy označované jako karetní triky nebo karetní efekty), všechny se skládají z přibližně jednoho sta základních principů, technik a manipulací.

Vznik karetní magie se datuje až do dob, kdy byly hrací karty všeobecně rozšířeny, tj. do druhé poloviny čtrnáctého století, ale její historie v tomto období je nezdokumentována. Avšak jak mnoho jiných předmětů a objektů převzali kouzelníci jako svoje pomůcky, tak i hrací karty jimi byli rychle rozšířeny po celém světě. Odvozeným uměním jsou potom karetní manipulace, při nichž se jedná o kouzelnické efekty založené pouze na zručnosti kouzelníka. Karetní triky při manipulacích jsou zaměřené i na optický vjem a tak mohou být přirovnány k žonglování.

Druhy karetních triků[editovat | editovat zdroj]

Karetní triky můžeme roztřídit do několika základních kategorií, ať už podle náročnosti, nebo podle přístupu:

Matematické (bez přípravy)[editovat | editovat zdroj]

Matematické karetní triky jsou veřejnosti asi nejbližším druhem karetního kouzelnictví. Většina triků totiž funguje sama od sebe, není zapotřebí nijakého zvláštního úsilí nebo zkušeností. Dobrovolník si většinou vybírá nějaké číslo a kartu, figuruje zde mnoho odečítání a sčítání. Většina triků je také snadno odhalitelná, a tak se profesionální kouzelníci tomuto typu kouzel raději vyhýbají.

Matematické (s přípravou)[editovat | editovat zdroj]

Zde obvykle figuruje určitým způsobem seřazený sled karet, jejichž hodnoty mají jistý vliv na průběh triku. Karty musí být předem připraveny, což do značné míry znesnadňuje předvedení triku okamžitě a přirozeně.

Profesionální (bez přípravy)[editovat | editovat zdroj]

Profesionální kouzla vyžadují jistou zručnost a také schopnost odpoutat pozornost diváků. Většinou může být použit libovolný, klidně i zapůjčený balíček karet. Kouzelníci musí umět různé zvláštní, pro diváka neviditelné pohyby (double lift, glide), kouzla jsou komplikovanější a promyšlenější. Tento typ kouzel je samozřejmě nejrozšířenější.

Profesionální (s přípravou)[editovat | editovat zdroj]

Může se jednat o triky podobné předchozí kategorii s tím rozdílem, že některé karty mohou být připraveny na zvláštní pozice. V mnoha případech se také používají speciální pomůcky, značené karty, karty s falešnými růžky, dvoustranně natištěné karty a podobně.

Známí karetní kouzelníci[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]