Karel z Lamberka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jeho knížecí Milost
Karel Hrabě z Lamberka
11. arcibiskup pražský
Církevřímskokatolická
Arcidiecézepražská
ZnakZnak
Vykonávané úřady a funkce
Zastávané úřady
Osobní údaje
Datum narození1563
Datum úmrtí18. září 1612
Místo úmrtíOsecký klášter
Povolání
Církevní heraldika
Církevní heraldika
Římskokatolický duchovní
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karel hrabě z Lamberka O.Cr. (156318. září 1612 Osecký klášter) byl katolický duchovní, 11. arcibiskup pražský a 26. velmistr řádu Křižovníků s červenou hvězdou (obojí 1607-1612).

Život[editovat | editovat zdroj]

Karel z Lamberka pocházel že štýrského rodu svobodných pánů z Lamberka. Byl pasovským kapitulním děkanem a salcburským kanovníkem. V říjnu 1606 jej císař Rudolf II. jmenoval pražským arcibiskupem. Papež volbu stvrdil 14. května 1607, avšak k vysvěcení došlo teprve 7. října. Téhož roku byl zvolen za velmistra řádu křižovníků s červenou hvězdou.

Karel z Lamberka se stejně jako jeho předchůdci snažil pokračovat v zavádění reforem Tridentského koncilu a oponoval ústupkům vůči protestantům, které zavedl Rudolf II. Nebyl příliš úspěšný: jednak pro možný nedostatek schopností (nuncius Antonio Caetani o něm napsal, že "byl zbožný a velmi horlivý", avšak "měl málo zkušeností v pastorační činnosti"[1]), jiště však pro svůj německý původ (čeští stavové používali jeho původ proti němu a nakonec si odhlasovali, že tento úřad smějí zastávat pouze Češi) a zejména pro těžkou epilepsii, kterou trpěl.

Po většinu času se kvůli nemoci zdržoval v oseckém klášteře, dokonce se nezúčastnil ani slavnostní korunovace Matyáše na českého krále (23. května 1611), kterou místo něj provedl kardinál Ditrichštejn.

Osecký klášter, který byl v té době v dočasné správě pražského arcibiskupství, se Lamberk snažil natrvalo připoutat k arcibiskupským majetkům. Osecká kronika uvádí, že za tím účelem dokonce nechal spálit některé archiválie týkající se kláštera. Opisy nejdůležitějších listin (shromážděné v tzv. Codexu Damascu) však zachránil klášterní písař.

Závěr života[editovat | editovat zdroj]

Arcibiskup Karel z Lamberka skonal 18. září 1612 za zdmi oseckého klášteraseverních Čechách. Jeho nástupce Jan Lohelius pak osecký klášter navrátil zpět do rukou cisterciáckého řádu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.apha.cz/biskupove_vypis.php?osoba=lamberk Archivováno 26. 9. 2002 na Wayback Machine - Životopis na stránkách pražského arcibiskupství

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Zbyněk Berka z Dubé a Lipé
Znak z doby nástupu 11. arcibiskup pražský
16071612
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Jan Lohelius
Předchůdce:
Zbyněk Berka z Dubé a Lipé
Znak z doby nástupu 26. velmistr řádu křižovníků s červenou hvězdou
16071612
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Jan Lohelius