Karel Peterka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karel Peterka
Karel Peterka
Karel Peterka
Základní informace
Narození 30. prosince 1950 (68 let)
České Budějovice
Povolání textař, zpěvák, skladatel, podnikatel
Manžel(ka) Jana Peterková (do roku 2018)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karel Peterka (* 30. prosince 1950 České Budějovice) je český skladatel, textař a zpěvák, autor protestsongů a podnikatel stojící za společnostmi Česká muzika a které patří mezi největší tuzemská vydavatelství. Je také majitelem televizních stanic Šlágr TV a Šlágr 2.

Je ženatý s Janou Peterkovou a je otcem zpěváka a skladatele Karla Peterky jr.

Život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Duo Jamaha, Karel Peterka, Tom Mandl a Filip Albrecht na Smago! Awardu 2014 v Berlíně

Peterka působí na hudební scéně od poloviny sedmdesátých let, kdy nejdříve řídil v letech 1972-75 hudební klub v Českých Budějovicích, poté se zúčastnil v roce 1976 (Ústí nad Labem) a 1977 (Olomouc) se svojí skupinou Variace soutěží Porta a v roce 1983 Bratislavské lyry. Od 1. 1. 1978 do roku 1993 byl umělcem na volné noze. Hojně koncertoval po tehdejším Československu, nejdříve sám a poté se svojí kapelou Peterka a spol., kde potkal svojí budoucí ženu Janu (roz. Mikešová). Byl spolupracovníkem i přítelem Luďka Nekudy a často vystupoval v jeho televizních pořadech ČST, než z důvodu politické nepohodlnosti jeho písní a textů byly jeho veřejná vystoupení značně omezené. V osmdesátých letech a v první polovině devadesátých let žil v Praze, kde se manželce Janě a jemu v roce 1993 narodil syn Karel jr. V roce 1991 vyšlo první LP album Peterky a spol., za něž kapela získala první Zlatou desku za více než 100 000 prodaných nosičů. Celkem bylo vydáno po roce 1989 více než 15 různých desek této kapely.

Po sametové revoluci se Peterka stal v roce 1993 soukromým podnikatelem, a v roce 1996 založil společně se svojí ženou hudební vydavatelství Aplaus se sídlem v Praze. Vydával různé zpěváky a kapely, ale i nosiče své vlastní kapely Peterka a spol. Část písní a nahrávek se natáčelo v jeho pražském studiu. Po rozchodu se svým společníkem koncem devadesátých let hledal nové cesty v hudební distribuci a začal se jako první zabývat prodejem hudby přes teleshopping v České televizi. Jeho nová firma Česká muzika, založená v roce 2000, zaznamenala první velké úspěchy s vydáváním desek dua Eva a Vašek, které se prodávaly ve statisícových nákladech, což firmě umožňovalo rychlý a nečekaný růst. Dle svých vlastních slov Peterka potkal Evu a Vaška náhodně na veletrhu Země živitelka v Českých Budějovicích, kde měli stánek vedle jeho stánku. Zde nabídl tehdy ještě neznámé dvojici spolupráci.

Po skončení možnosti celoplošného teleshoppingu v České televizi z důvodu omezení vysílacích času v roce 2011 Peterka zvažoval činnost firmy ukončit, než přišel na nápad založení vlastní televize, zaměřené na československou lidovou hudbu a šlágr. Televize s názvem Šlágr TV začala vysílat svůj program v únoru 2012, a zaznamenala značný úspěch především u starší generace, jak v České republice, tak na Slovensku. Vybudoval v budově bývalého JZD v Dubném zázemí pro televizi včetně vlastního hudebního a televizního studia, ze kterého se vysílá většina pořadů ve vlastní produkci (Šlágr studio, hitparáda Štafle, Písničky na přání, různé zábavné pořady). Televize má kolem 15 zaměstnanců a několika desítek externích spolupracovníků. Mezi tváře televize patří například Duo Jamaha, Petr Šiška, Moravanka, Mistříňanka, Tom Mandl, Marcel Zmožek, Veselá Trojka, Kollárovci, Dušan Grúň, Josef Sochor, Josef Zoch, Petr Hannig, Jakub Smolík nebo Voraři.

Na Smago! Awardu 2014 v Berlíně, jedné z nejprestižnějších každoročních cen německého šlágru, byly Karel a Jana Peterkovi společně s Filipem Albrechtem oceněni ADS Medienpreisem v kategorii Fernsehen Ausland (zahraniční televize) za přínos Šlágr TV a České muziky česko-německé spolupráci v televizní i vydavatelské oblastí.

Jako textař a skladatel napsal Peterka dosud více než 1000 vlastních písní, pro sebe, svoji ženu, kapelu Peterka a spol. i pro jiné interprety a hudební soubory. S jeho projektem, soutěží Zlatý Šlágr, který pořádal v květnu 2015 v bratislavském Istropolisu, hodlá navázat na tradici Bratislavské lyry, s cílem objevit nové autorské i pěvecké talenty.

Je vášnivým sběratelem kytar a televizních přístrojů, a bydlí se svou rodinou nedaleko od sídla své televize v jihočeských Křenovicích.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]