Karel Lwanga

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatý
Karel Lwanga
Karoli Lwanga and his followers.jpg
mučedník
Datum narození1860 nebo 1865
Místo narozeníBulimu
Datum úmrtí3. června 1886
Svátek3. června
Svatořečen18. října 1964
Uctíván církvemiřímskokatolická církev a církve v jejím společenství; anglikánské církve
Bronzový relikviář s kostní třískou Sv. Karel Lwanga (v soukromém vlastnictví)

Karel Lwanga, v jazyce liganda Kaloli Lwanga (1860 nebo 1865 Bulimu, Uganda3. června 1886) je římskokatolický svatý.

Byl pokřtěn ve svých dvaceti letech. Pocházel z významné rodiny a byl velitelem pážat na dvoře krále Mwangy II., vládce ugandského království Buganda. Byl upálen spolu se svými 13 přáteli a 12 misionáři během pronásledování křesťanů, k němuž došlo za vlády krále Mwanga. Většinou byli čerstvě pokřtěni, zbývající pokřtil Karel těsně před popravou. Byli odsouzeni k smrti pro porušení úředních povinností, ve skutečnosti však krále rozzuřil především fakt, že se odmítli účastnit homosexuálních praktik.

Celkem během tohoto pronásledování bylo popraveno přes sto lidí, katolíků i anglikánů. jako první byl zabit králův hofmistr a přední rádce Yosefu Mukasa Balikuddembe. Popravy probíhaly od května 1886 do ledna 1887.

Papež sv. Pavel VI. Karla a jeho druhy svatořečil 18. října 1964 a v roce 1968 podnikl cestu po Ugandě, aby navštívil místa, kde žili.

Česká nemocnice sv. Karla Lwangy v Ugandě[editovat | editovat zdroj]

Jméno Karla Lwangy nese Česká nemocnice založená v Ugandě Arcidiecézní charitou Praha v roce 2007. Nemocnice zpřístupňuje zdravotní péči lidem z vesnických oblastí v kraji Buikwe včetně komunit z ostrovů Viktoriina jezera. Ročně poskytne léčbu více než 25 tisícům pacientů.

Nemocnice je financovaná z darů českých dárců. Přispět je možné v programu Sponzorství nemocničního lůžka (více informací).

V roce 2015 byla nemocnice řádem milosrdných bratří oceněna Cenou Celestýna Opitze za vzor v péči o nemocné a potřebné.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SCHAUBER, Vera; SCHINDLER, Hanns Michael. Rok se svatými. 2. vyd. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 1997. 702 s. ISBN 80-7192-304-4. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]