Karel Kuttelwascher

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Možná hledáte: Karel Kutlvašr.
Brigádní generál i. m. Karel Kuttelwascher
„Kut“
Narození 23. září 1916
České království Svatý Kříž, České království, Rakousko-Uhersko
Úmrtí 17. srpna 1959 (ve věku 42 let)
Spojené království Truro, Cornwall, Spojené království
Národnost Češi
Civilní činnost obchodní příručí fy Duda; kapitán aerolinek British European Airways
Vojenská kariéra
Hodnost kapitán letectva v zál./Squadron Leader (Royal Air Force)
(brigádní generál in memoriam)
Doba služby 1937–1946
Sloužil ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
FrancieFrancie Francie
Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Československo Československé státní zřízení v exilu
Složka Československé letectvo (1937-1946)
Cizinecká legie (1939)
Armée de l'air (1939-1940)
Royal Air Force (1940-1945)
Jednotka 44. stíhací letka
32. stíhací letka
1. cizinecký pluk
Groupe de Chasse III/3
1. peruť RAF
23. peruť RAF
Inspektorát československého letectva
No. 32 Maintenance Unit
Letecká vojenská akademie
Velel letka „A“ 1. peruti RAF
Války druhá světová válka
Bitvy bitva o Francii
bitva o Británii
Vyznamenání Stužka řádu Bílého lva první třídy Řád Bílého lva I. tř. (in memoriam)
Stužka čsl. válečného kříže 1939 se snítkami za pětinásobné udělení Československý válečný kříž 1939
Stužka čsl. medaile Za chrabrost před nepřítelem se snítkami za čtyřnásobné udělení Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
Stužka Československé medaile Za zásluhy I. stupně Československá medaile za zásluhy I. stupně
Stužka Pamětní medaile československé armády v zahraničí, se štítky F a VB Pamětní medaile československé armády v zahraničí
Stužka medaile Za hrdinství Medaile Za hrdinství (i. m.)
Stužka Záslužného leteckého kříže se sponou za opakované udělení Záslužný letecký kříž se sponou
Stužka Hvězdy 1939–1945, se štítkem za bitvu o Británii Hvězda 1939–1945, se štítkem za účast v bitvě o Británii
Stužka Evropské hvězdy leteckých osádek Evropská hvězda leteckých osádek
Stužka Croix de guerre (1939-1945) Francouzský válečný kříž 1939-1945 s palmou a zlatou hvězdou
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Chybí portrét Této biografii chybí portrét (od 19. století nejlépe fotografie). Víte-li o nějakém svobodně šiřitelném, neváhejte jej načíst a přidat do článku.
WikiProjekt Fotografování
Hawker Hurricane PZ865 Battle of Britain Memorial Flight s kamufláží letounu BE581, na kterém létal Karel Kuttelwascher
Pomník Karla Kuttelwaschera ve Svatém Kříži

Karel Miloslav Kuttelwascher, zvaný „Kut“ (23. září 1916, Svatý KřížNěmeckého Brodu17. srpna 1959, Truro, Velká Británie), byl český stíhač – letecké eso britského královského letectva v době druhé světové války. Byl nejúspěšnějším českým pilotem RAF a jediným československým dvojnásobným držitelem britského Záslužného leteckého kříže (DFC and Bar).[1]

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Karel Kuttelwascher se narodil ve vesnici Svatý Kříž (dnes součást Havlíčkova Brodu). V roce 1934 vstoupil do československého letectva. Po absolvování pilotní školy byl přiřazen k 32. stíhací letce v Hradci Králové. Po německé okupaci Československa uprchl do Polska, odkud ještě před začátkem války pokračoval s dalšími piloty do Francie, kde se mělo formovat české letectvo v emigraci (někteří piloti jako například Josef František však zůstali v Polsku).

Ve Francii[editovat | editovat zdroj]

Po příchodu do Francie byli piloti přijati jen do Cizinecké legie. To se změnilo až po vypuknutí druhé světové války. Kuttelwascher byl s dalšími letci přeškolen na létání na letadlech francouzského letectva. Po německém vpádu do Francie byl 17. května 1940 přidělen k francouzské squadroně GC III/3, používající letouny Morane-Saulnier MS.406 a později Dewoitine D.520. Není jasné, kolika vítězství v bojích s piloty Luftwaffe dosáhl. Nekompletní francouzské archivní materiály neuvádí ani jeden úspěch, ale Kuttelwascher hovořil o několika, zpravidla o šesti sestřelech. Nejpravděpodobnější variantou je jeden individuální sestřel a dva společné. Po porážce Francie opustil její služby 1. července a na lodi se dostal do Velké Británie.

Ve Velké Británii[editovat | editovat zdroj]

Dne 3. října 1940 byl přidělen k 1. stíhací peruti s hodností Sergeant.

Peruť se v té době přemístila z jižní Anglie, a tak Kuttelwascher do bojů Bitvy o Británii výrazněji nezasáhl. V prosinci se peruť přesunula do Northoltu a létala na bojové mise nad severní Francií. Prvního oficiálně uznaného sestřelu dosáhl 8. dubna 1941. Jednalo se o Messerschmitt Bf 109. Během příštích dvou měsíců sestřelil další dva letouny. V roce 1942 se v Anglii oženil. Byl také povýšen do hodnosti Flight Lieutenant.

12. února 1942 se 1. peruť podílela na útoku na německé torpédoborcekanálu La Manche, které v rámci operace Cerberus doprovázely průlom německých těžkých hladinových jednotek z Brestu zpět do Německa.[2] Poté přešla na nový typ leteckých operací – noční útoky nad Francií. Tyto lety prováděla jednotlivá letadla s cílem zničit německé bombardéry nad jejich územím. Díky tomu, že letouny nebyly vybaveny radarem a mohlo se tedy létat jen za jasných měsíčních nocí, šlo o velmi nebezpečné mise, vyžadující dobrou navigaci i zrak pilotů. Kuttelwascher létal s letounem Hawker Hurricane Mk IIc s označením JX-E, vybaveným přídavnými nádržemi, dovolujícími až třiapůlhodinový let. Rychle se předvedl jako nejlepší noční stíhač perutě. První letoun Junkers Ju 88 sestřelil 1. dubna 1942. V noci z 4. na 5. května během jediného letu zničil tři bombardéry Heinkel He 111. Stal se tak druhým nočním stíhačem RAF (po Miroslavu Mansfeldovi), kterému se podařilo docílit tří vítězství za jednu noc (Mansfeld dosáhl trojitého vítězství o 4 noci dříve).[1] V průběhu tří měsíců 15 letadel sestřelil a 5 poškodil (z celkového počtu 21 sestřelených letounů celé perutě).

8. července 1942 byl Kut přidělen k 23. (stíhací) peruti létající se stroji de Havilland Mosquito noční mise. Zde se však už v boji s nepřítelem nesetkal. V říjnu byl odvolán a přidělen na štábní práci v Inspektorátu československého letectvaLondýně. V červnu 1943 byl poslán na půlroční misi do USA. Po návratu byl převelen k nebojové 32. jednotce mechaniků, kde sloužil až do konce války.

Karel Kuttelwascher má během války potvrzených 18 sestřelů – největší počet mezi českými piloty (mezi československými byl ještě úspěšnější Ján Režňák v barvách Slovenského štátu s 32 potvrzenými sestřely), ačkoliv nejčastěji bývá uváděno rovných dvacet (dvě letadla ve Francii v roce 1940). Je také považován za nejlepšího nočního přepadového pilota RAF a šestého nejúspěšnějšího nočního stíhače[zdroj?] (zde je třeba podotknout, že většina ostatních pilotů létala s letouny vybavenými radarem). Pětkrát byl vyznamenán Československým válečným křížem (1939), také obdržel vyznamenání Záslužný letecký kříž (DFC) se stuhou a francouzský válečný kříž – Croix de guerre.

Po roce 1945[editovat | editovat zdroj]

Po skončení války se Kuttelwascher vrátil v srpnu 1945 do Československa, krátce nato jej následovala jeho manželka Ruby s dvěma dcerami. Jako příslušník Československého letectva byl povýšen na štábního kapitána a dislokován v Ruzyni. O měsíc později se vrátil na svou bývalou základnu v Hradci Králové jako instruktor na Letecké akademii.

Jeho žena Ruby se s životem v Československu a Kuttelwascherovou službou v letectvu nesžila a v lednu 1946 se vrátila do Anglie. Také Karel Kuttelwascher s obavami sledoval rostoucí moc Komunistické strany Československa pod sovětským „dohledem“ ve znovuobnovené republice. Požádal si proto o vrácení víza do Velké Británie. Dne 21. května 1946 rezignoval na službu v letectvu a o pět dní později, v den československých parlamentních voleb se vrátil do Británie.[2] Zde létal jako civilní pilot pro British European Airways. Manželství s Ruby bylo rozvedeno v roce 1951. V roce 1955 začal Karel Kuttelwascher podnikat, ale nadále létal. 25. ledna 1956 se stal naturalizovaným britským občanem.[3] V témže roce byl povýšen do hodnosti kapitána RAF. 13. srpna 1959 při pobytu na dovolené v St Austell v Cornwallu jej stihl infarkt. Byl převezen do do místní nemocnice, ale v noci ze 17. srpna utrpěl druhý infarkt. Jeho hrob se nachází v Uxbridge u Londýna.

Dne 8. května 2000 byl in memoriam povýšen do hodnosti brigádní generál.

Dne 16. srpna 2009, v předvečer 50. výročí jeho úmrtí, mu byla odhalena pamětní deska na jeho rodném domě ve Svatém Kříži.[4]

V roce 2016 mu byl udělen Řád Bílého lva I. třídy.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b RAJLICH, Jiří. KUTTELWASCHER Karel Miloslav. In: LÁNÍK, Jaroslav, a kol. Vojenské osobnosti československého odboje 1939-1945. Praha: Ministerstvo obrany České republiky-Agentura vojenských informací a služeb (AVIS), 2005. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-01-01. ISBN 80-7278-233-9. S. 167.
  2. a b Karel Kuttelwascher – One of the Few [online]. 1 January 2011 [cit. 2017-10-12]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. London Gazette, 13. 3. 1956, p. 1522
  4. Na Vysočině si připomněli památku našeho nejúspěšnějšího stíhače – ČT24, 17. 8. 2009
  5. Seznam vyznamenaných

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Roger Darlington: Night Hawk, The biography of Flight Lieutenant Karel Kuttelwascher, DFC and Bar, the RAF’s greatest night intruder ace; London : William Kimber, 1985, ISBN 0-7183-0574-4
  • v češtině tato biografie, jejímž autorem je Kuttelwascherův zeť, vyšla pod názvem Noční jestřáb v roce 1993 (Praha : Svět křídel, ISBN 80-85280-16-7)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]