Karel Hostaš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
JUDr. Karel Hostaš
JUDr. Karel Hostaš
JUDr. Karel Hostaš
Narození11. března 1854
Poleň
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí22. června 1934 (ve věku 80 let)
Klatovy
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Alma materPrávnická fakulta Univerzity Karlovy
Povoláníarcheolog, historik a právník
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karel Hostaš (11. března 1854 Poleň[1]22. června 1934 Klatovy[2]) byl český právník, vlastivědný pracovník, archeolog, regionální historik a politik.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako jediný syn ze 6 sourozenců. V letech 1866–1874 absolvoval studia na klatovském gymnáziu. Po první státní zkoušce na právnické fakultě z finančních důvodů přerušil studia a nastoupil v kanceláři JUDr. Václava Sedláčka. Roku 1885 promoval jako doktor práv a po dobu čtyř let vykonával právní praxi v Praze, pak se roku 1889 se vrátil do Klatov a založil vlastní advokátní kancelář. V této době měl významný podíl na vzniku klatovského muzea a to díky úmrtí Františka Junga z Klatov, který byl sběratelem starožitností a kuriozit. K. Hostaš vyřizoval tuto pozůstalost a přesvědčil svého vedoucího JUDr. Sedláčka, aby Jungovu sbírku starožitností nabídl městskému úřadu k zakoupení za 500 zlatých. Tímto nákupem byl položen základ dnešního muzea v Klatovech a jejím správcem a později i ředitelem se stává on sám.

Stal se prvním správcem Městského muzea v Klatovech se stal tehdejší praktikant v advokátní kanceláři JUDr. Sedláčka a pozdější klatovský starosta (1912 – 1919), výrazná osobnost politického i kulturního života města.

Karel Hostaš se v 80. letech zúčastnil jako vedoucí archeologických prací mohylového naleziště u Poleňky a Habartic, dále vedl průzkum v lese Husíně u Tajanova, kde je známé středobronzové mohylové pohřebiště. Jeho výsledky archeologického výzkumu byly publikovány v předních časopisech oné doby (ročník II. Sídelní jámy u Tajanova), a tak se dostal do povědomí odborných kruhů jako archeolog, dále podstatně zasahoval do národopisné činnosti a také do muzeologie.

Roku 1918 se Dr. Hostač jako konzervátor staral o patrimoniální archivy na Klatovsku, roku 1924 byl jmenován čestným občanem města Klatov. Byl také blízkým přítelem prof. Masaryka, kterému díky své agitaci s MUDr. Maškem, dopomohl k vítězství proti kandidátu staročechovi Dru. Steidlovi.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Byl jedním z prvních, který začal zpracovávat významné památky u nás (Památková péče) ve spolupráci s Ferd. Vaňkem a F. A. Borovským "Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém od pravěku do počátku XIX. století, v politickém okrese klatovském 1899 (sušickém 1900, domažlickém 1902, přeštickém 1907, atd.). K jeho dalším dílům patří např. Průvodce po sbírkách král. města Klatov 1908, Josef Dobrovský v lidové tradici 1937, O poustevnách na Šumavě 1936, Dějiny městečka Poleně 1934, K historii divadla v Klatovech 1921 a další.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]