Karel Gott Band

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Karel Gott Band byla doprovodná skupina zpěváka Karla Gotta, která ho doprovázela od roku 1990 až do roku 2019, kdy zemřel. Se skupinou procestoval Karel Gott řadu států světa, kromě českých hal s ní koncertoval i v Německu, Švýcarsku, Rusku, Itálii, na Novém Zélandu, v Austrálii nebo v USA. Skupinu vedl Pavel Větrovec.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vznik, 90. léta[editovat | editovat zdroj]

Roku 1989 se Ladislav Štaidl, kapelník Skupiny Ladislava Štaidla, která tehdy Gotta doprovázela, rozhodl ukončit činnost skupiny, přičemž sám odešel z hudební branže do ústraní. Jeden z členů skupiny, Pavel Větrovec, se proto s Karlem Gottem rozhodl založit novou doprovodnou skupinu, která by nahradila ukončenou Skupinu Ladislava Štaidla. Skupinu z velké části tvořili hudebníci z té předchozí, například Rudolf Rokl, Pavel Fořt, Jaromír Klempíř a další, přičemž do skupiny nastoupili i noví členové, jako Ondřej Soukup. Poprvé doprovázela skupina Karla Gotta na koncertu k jeho padesátinám, v Lucerně. Skupina zvolila oficiální název Orchestr Karla Gotta. Během devadesátých let s ním absolvovala několik koncertů v Lucerně, 4 turné po Česku, zájezdy do Německa, Rakouska a Švýcarska a vystoupení v newyorské Carnegie Hall.

2000–2010[editovat | editovat zdroj]

V dalších letech doprovázela skupina Karla Gotta zejména na zahraničních koncertech, turné, zájezdech a vystoupení, protože v České republice ho doprovázel spíše BoomBand!Jiřího Dvořáka. Zúčastnila se turné v Austrálii a na Novém Zélandu, ale i v Německu a Itálii. Během let 2006–2008 někteří členové skupinu opustili kvůli vlastním projektům, ale vzápětí přišli noví hudebníci. Celkové složení skupiny tvořilo asi 20 hudebníků. Roku 2008 s Karlem Gottem absolvovala turné s padesáti šesti koncerty po Německu, které patřily mezi největší projekty skupiny. Roku 2010 doprovodila Felixe Slováčka na jeho koncertu k sedmdesátinám.

2011–2019[editovat | editovat zdroj]

Roku 2011 změnila skupina název z názvu Orchestr Karla Gotta, na Karel Gott Band. I nadále doprovázela Karla Gotta na zahraničních vystoupeních, mimo jiné ale i v České republice, kde s Gottem během let 2012–2014 odehráli asi 350 koncertů. Během zdravotních potíží Karla Gotta, se kterými se v roce 2015 potýkal, skupina nehrála. Roku 2017 začala znovu doprovázet Karla Gotta – na jeho turné v roce 2017 (Plzeň, Ostrava, Opava, Olomouc, Liberec, Praha…). Během roku 2018 dvakrát doprovodila Hanu Zagorovou a opakovaně Karla Gotta. Poslední koncerty odehrála v první polovině roku 2019 s Karlem Gottem – na Žofíně, v Košicích a v Plzni. V té době již členové kapely věděli o Karlově nemoci (leukémie) a naposledy s ním měli hrát 26. srpna 2019 na festivalu Benátská. Gottův stav se ale razantně zhoršil a kvůli nemoci nebyl schopný vystoupení odzpívat, proto svou účast nakonec odvolal. V září 2019 skupina doprovodila koncert věnovaný jejímu kapelníkovi Pavlu Větrovci, který slavil sedmdesáté narozeniny.

Po smrti Karla Gotta[editovat | editovat zdroj]

Po smrti Karla Gotta kapela neměla koho doprovázet, tudíž přestala aktivně hrát. Kapela výjimečně doprovodí v prosinci dva vzpomínkové koncerty v o2 aréně, věnované památce na Karla Gotta.