Karboxyhemoglobin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Karboxyhemoglobin (COHb) je stabilní komplex oxidu uhelnatého a hemoglobinu, který vzniká v červených krvinkách při vdechování oxidu uhelnatého nebo jeho produkci normálním metabolismem. Brání přenosu kyslíku v těle. Kouření tabáku zvyšuje (vdechováním oxidu uhelnatého) hladinu COHb v krvi oproti normální koncentraci až několikanásobně. COHb je světle (třešňově) červený.

Oxid uhelnatý jako jed[editovat | editovat zdroj]

Hemoglobin se na oxid uhelnatý váže přednostně před kyslíkem (zhruba 240:1)[1], proto COHb nemůže uvolnit oxid uhelnatý a hemoglobin není k dispozici pro přenos kyslíku z plic do zbytku těla.

Při konverzi velkého množství hemoglobinu na COHb je účinek smrtelný. Stav se v medicíně označuje jako karboxyhemoglobinémie[2] nebo otrava oxidem uhelnatým.[3] Menší množství COHb vede k nedostatku kyslíku a následkem toho k únavě, závratím a bezvědomí.

Poločas COHb v krvi je 4 až 6 hodin, ovšem při otravách ho lze zredukovat na 70–35 minut podáváním čistého kyslíku (kratší čas se dosáhne při podávání kyslíku s 4–5 % oxidu uhličitého, který způsobuje hyperventilaci).

COHb zvyšuje riziko srážení krve. Toto je zřejmě mechanismus, kterým kouření zvyšuje riziko ischemické nemoci.

Děti těhotných kuřaček mohou mít nižší porodní váhu. Jednou z teoriíí je, že hemoglobin plodu váže oxid uhelnatý snadněji než hemoglobin dospělých, proto plod trpí hypoxií, což potenciálně zpomaluje jeho vývoj.

Oxid uhelnatý jako normální metabolit[editovat | editovat zdroj]

V biologii vzniká oxid uhelnatý přirozeně účinkem hemoxygenázy 1 a 2 na hem při rozpadu hemoglobinu. Tento proces produkuje určité množství karboxyhemoglobinu u normálních lidí, i pokud nevdechují žádný oxid uhelnatý.

Po první zprávě z roku 1993, že je oxid uhelnatý normální neurotransmiter[4] a že je také jeden ze tří plynů, které přirozeně modulují zánětlivé reakce v těle (zbývající dva jsou oxid dusnatý a sulfan), přitáhl oxid uhelnatý velkou pozornost v klinické praxi jako biologický regulátor. Je známo, že v mnoha tkáních působí všechny tři uvedené plyny jako protizánětlivé látky, vazodilatancia a urychlovače novotvorby cév.[5] Tkáně jsou ovšem složité a novotvorba cév není vždy přínosná, protože hraje důležitou roli i při růstu nádorů a též při škodách vzniklých mokrou makulární degenerací, nemocí, u které kouření (hlavní zdroj oxidu uhelnatého v krvi, mnohem významnější než přirozená produkce) zvyšuje riziko čtyřikrát až šestkrát.

Oxid uhelnatý jako příznivě působící látka a potenciální léčivo[editovat | editovat zdroj]

V mnoha laboratořích po celém světě byly prováděny studie protizánětlivých a cytoprotektivních vlastností oxidu uhelnatého. Tyto vlastnosti by mohly být potenciálně využity k prevenci rozvoje patologických podmínek, například ischemicko-reperfuzivního poškození, odmítání transplantátů, atherosklerózy, závažné sepse, malárie a autoimunitních onemocnění. Byly prováděny i klinické testy na lidech, ovšem výsledky zatím nebyly vydány.[6]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Carboxyhemoglobin na anglické Wikipedii.

  1. West JB: Respiratory Physiology -the essentials, 5th Ed. Williams & Williams, 1995, p. 76
  2. López-Herce J, Borrego R, Bustinza A, Carrillo A. Elevated carboxyhemoglobin associated with sodium nitroprusside treatment. Intensive Care Med. September 2005, roč. 31, čís. 9, s. 1235–8. DOI:10.1007/s00134-005-2718-x. PMID 16041521. 
  3. Roth D, Hubmann N, Havel C, Herkner H, Schreiber W, Laggner A. Victim of Carbon Monoxide Poisoning Identified by Carbon Monoxide Oximetry. J Emerg Med. July 2009. Dostupné online. DOI:10.1016/j.jemermed.2009.05.017. PMID 19615844. 
  4. New York Times article. Accessed May 2, 2010
  5. Li L, Hsu A, Moore PK. Actions and interactions of nitric oxide, carbon monoxide and hydrogen sulphide in the cardiovascular system and in inflammation--a tale of three gases! Pharmacol Ther. 2009 Sep;123(3):386-400. PMID 19486912
  6. Poison gas may carry a medical benefit. The Boston Globe. October 16, 2009. Dostupné online [cit. October 16, 2009].