Karaoke

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Karaoke (z japonského kara - prázdný a ōkesutora - orchestr) je forma zábavy, kde amatérský zpěvák zpívá do hudebního základu. Skladby jsou většinou známé populární písně, ze kterých je částečně nebo úplně odstraněn hlas původního interpreta. Slova písně jsou zobrazována na obrazovce či plátně. Bývají často animovaná nebo mění svou barvu v závislosti na právě hrané části. Pomáhají tak zpěvákovi udržet správný rytmus.

Jako zdroj karaoke lze použít midi soubory s vepsaným textem. Nevýhodou midi skladeb je nutné kvalitní hardwarové vybavení (zvuková banka), aby skladba slušně zněla. Dále je možné sehnat skladby ve video formátu (avi, mpeg, dvd-video). Pro ně stačí použít běžný přehrávač videa v PC.

Nejčastější jsou však DVD, v minulosti Video CD a v anglicky či španělsky mluvících zemích a Asii hlavně CDG (dá se pouštět jako normální CD, ale text je vidět jen na speciálních přehrávačích). V minulosti byly populární laser disky.

České vs. japonské karaoke[editovat | editovat zdroj]

Pod pojmem karaoke (nebo karaoke bar) je v ČR poskytována zcela odlišná služba než v Japonsku. V ČR jde o hospody, bary, herny, které poskytují možnost zpívat před celým podnikem (jako v TV pořadech Doremi, Caruso show, aj.). Japonský karaoke bar je dům plný malých, zvukově izolovaných soukromých pokojíků (salonků), kde se mohou hosté "odvázat" a nikdo kromě jejich přátel je při tom nevidí a neslyší. To je jen jedna z forem v Japonsku a zdaleka ne jediná. Na chodbě může být samoobslužný bar s nápoji zdarma. Tento rozdíl je možná příčinou velmi nízké oblíbenosti tohoto druhu zábavy v ČR.[zdroj?] Lidé v ČR ani verzi soukromého karaoke (nájmu salonku) neznají.[zdroj?] V Německu, Velké Británii a USA je tato forma zábavy dost oblíbená.[zdroj?]