Karamoja

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Karamoja a její distrikty

Karamoja (výslovnost [Karamodža]), je region na severovýchodě Ugandy o rozloze 28 187 km², zahrnující distrikty Kotido, Moroto a Nakapiripirit, jež jsou součástí formální Severní oblasti.

Region je většinou polovyprahlá rovina, s nevlídným tropickým podnebím a nízkými ročními srážkami. Je to z velké části savana, s průměrnou nadmořskou výškou 1400 metrů, porostlá sezónními travinami, bodláčím, příležitostně i malými stromy. Na východních hranicích regionu leží vysoké hory, Mt. Kadam, Mt. Napak, a Mt. Moroto, dosahující nadmořské výšky 3000 metrů a víc.

Karamoju obývají především kmeny Karamodžong a Oropomové, žijící polokočovným způsobem života. Život v regionu zůstal po tisíce let téměř nezměněn. Západní technologie, léky, oblečení, kultura, a křesťanství, jež různou silou ovlivnily zbytek Ugandy, zdejší obyvatele téměř nepoznamenaly.

Administrativní vývoj[editovat | editovat zdroj]

Karamoja byla do dubna 1971 distriktem, jenž byl součástí formální ugandské Severní oblasti. Metropolí distriktu bylo město Moroto. V dubnu 1971 byl do té doby jednotný distrikt rozdělen na distrikty Severní Karamoja (North Karamoja - později přejmenovaný na Kotido) a Jižní Karamoja (South Karamoja - dnešní distrikty Moroto a Nakapiripirit). V letech 1973-1981 pak byla Jižní Karamoja rozdělena na distrikty Moroto a Nakapiripirit, které pak byly opět sjednoceny jako distrikt Moroto. Roku 1976 byla Severní oblast zrušena a Karamoja se stala provincií. Ta pak byla roku 1989 zase zrušena a začleněna do obnovené Severní oblasti. Od té doby není Karamoja administrativním celkem. V červenci 2001 došlo k obnově distriktu Nakapiripirit. V návrzích ugandských federalistů na přeměnu Ugandy na federaci, figuruje Karamoja jako jeden z nových spolkových států.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]