Karaginský ostrov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karaginský ostrov
Карагинский остров (ruština)
Берингово море залив Корфа.png
Берингово море залив Корфа.png
Stát RuskoRusko Rusko
• kraj Kamčatský kraj
Topografie
Rozloha 1 936 km²
Zeměpisné souřadnice
Nejvyšší vrchol Sakonoval  (920 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel 0
Hustota zalidnění 0 obyv./km²
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karaginský ostrov je neobydlený ostrov v Karaginském zálivu Beringova moře, ležící 20 km východně od poloostrova Kamčatka. Táhne se v délce přes sto kilometrů z jihozápadu na severovýchod mezi Krašeninnikovým a Goleniščevovým mysem, celková rozloha činí 1936 km² (osmnáctý největší ostrov Ruska). Patří ke Karaginskému rajónu v Kamčatském kraji Ruska. Nejvyšší horou je Sakonoval neboli Vysokaja (920 metrů nad mořem), nejdelší řekou je Mamikinvajam.

Ostrov je sopečného průvodu. Jeho pobřeží je skalnaté, vnitrozemí pokrývá tundra, kde roste borovice zakrslá, bříza zakrslá, olše a jeřáb. Hnízdí zde kajka Stellerova, ostralka štíhlá, čírka obecná, hoholka lední, kačka strakatá, morčák velký, orel východní, raroh lovecký, racek růžový, rybáci a kormoráni, v okolním moři žije množství kytovců. Místní příroda je chráněna Ramsarskou úmluvou. Podnebí je mírné přímořské s bohatými srážkami, průměrné zimní teploty se pohybují okolo –11 °C a letní okolo +11 °C.

Název pochází od nedaleké vesnice Karaga. Karaginský ostrov objevil v roce 1732 Vitus Bering, prozkoumal ho roku 1827 Fjodor Litke, podle něhož se průliv oddělující ostrov od pevniny jmenuje Litkeho průliv. V letech 1917–1945 deklarovalo Japonsko svůj nárok na ostrov, později zde bylo zřízeno stanoviště sovětských pohraničníků, opuštěné po rozpadu SSSR. Ostrov občas navštěvují korjačtí rybáři a pastevci sobů, pořádají se sem i lovecké zájezdy.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]