Kara Mustafa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kara Mustafa
Kara Mustafa
Kara Mustafa
Narození 1634
Merzifon
Úmrtí 25. prosince 1683 (ve věku 48–49 let)
Bělehrad
Povolání vojenská osoba a politik
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kara Mustafa Paša (1634/1635, Merzifon25. prosinec 1683) byl osmanským generálem a velkovezírem. Byl ústřední postavou závěrečné fáze osmanského vojenského snažení ve střední Evropě. Jako mladík byl adoptovaný mocnou rodinou dědičných velkovezírů Köprülüovců. Svojí službou pro stát a oddaností k rodině Köprülüovců se vyznamenal a získal si náklonnost mocných mecenášů. Roku 1663 se stal vezírem a roku 1665 hlavním velitelem osmanské flotily.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Ve válce s Polskem roku 1672 sloužil jako velitel pozemních vojsk. Byla to právě jeho zásluha, že během mírových jednání s Polskem, které po válce následovaly, si vynutil připojení oblasti Podolí k Osmanské říši. Když roku 1676 velkovezír zemřel, jeho nástupcem se stal Kara Mustafa jako hodnostář, který se osvědčil ve správě říše.

Bitva u Vídně[editovat | editovat zdroj]

V roce 1683 byl sultánem Mehmedem IV. pověřený vést asi dvěstětisícové vojsko s úmyslem dobýt Vídeň, zlomit moc Habsburků a ovládnout střední Evropu. S početnou armádou se Kara Mustafa dostal až k Vídni, oblehl město a připravoval se na jeho dobytí. Situace pro Vídeň vypadala beznadějně, dokud 12. září 1683 nepřišla Rakušanům na pomoc polská armáda v čele s Janem III. Sobieskim. V následující bitvě se obzvláště vyznamenala polská husarská jízda. Osmanští Turci se dali na ústup a stáhli se do Uherska. Po porážce u Vídně už Osmané nebyli schopni obnovit svou vojenskou moc a roce 1686 se po sérii porážek museli stáhnout z Uherska – jejich vojenská moc ve střední Evropě definitivně zanikla. Porážky na balkánské frontě vyvolaly v Istanbulu politickou krizi a sultán Mehmed IV. byl svržen. Ještě předtím byl však Kara Mustafa, jako hlavní viník potupné porážky, zbaven všech funkcí a hodností a na příkaz sultána slavnostně popraven. Jeho ostatky jsou uloženy v Edirne.

Legenda o příchodu kávy do Vídně[editovat | editovat zdroj]

Podle této legendy nechali ustupující osmanští vojáci po bitvě na bojišti několik plných pytlů, které obsahovaly pražená kávová zrnka. Poté, co se jejich chutí seznámili obyvatelé Vídně, vznikla bohatá tradice výroby vídeňské kávy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kara_Mustafa na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • E. van Donzel, Islamic Desk Reference: Compiled from the Encyclopaedia of Islam, Brill Academic Publishers, p 219
  • Robert Bator, Daily Life in Ancient and Modern Istanbul, Runestone Press, p 42
  • Douglas Arthur Howard, The History of Turkey, Greenwood Press, p 195
  • John Freely - Inside the Seraglio, published 1999, Chapter 9: Three Mad Sultans

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]