Kapradinka alpínská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxKapradinka alpínská
alternativní popis obrázku chybí
Kapradinka alpínská
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkapraďorosty (Monilophyta)
Třídakapradiny (Polypodiopsida)
Řádosladičotvaré (Polypodiales)
Čeleďkapradinkovité (Woodsiaceae)
Rodkapradinka (Woodsia)
Binomické jméno
Woodsia alpina
(Bolton) S. F. Gray, 1821
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kapradinka alpínská (Woodsia alpina) je drobná kapradina, která vznikla zkřížením kapradinky skalní (Woodsia ilvensis) a druhu Woodsia glabella. Roste na skalách, kde se usazuje v trhlinách či různých rozsedlinách, v přímořských oblastech ji lze nalézt na útesech. Pro její růst jsou vhodné zejména vápence a břidličnaté horniny.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Listy jsou měkčí a jemně chlupaté, výjimečně olysalé až lysé. Jsou zpeřené a mají na každé straně 8–12 lístků, které jsou členěné na 1–3 laloky. Tvar listů je trojúhelníkovitě vejčitý až okrouhlý. Šířka a délka listů v dolní části rostliny jsou shodné. Čepel je dlouhá 3–7 cm a 1,3–1,8 cm široká. Výtrusy jsou 40–55 µm dlouhé a 35–40 µm široké. Řapík je zbarven do červenohněda až tmavě fialová.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Tato kapradina se vyskytuje na severní polokouli. V Severní Americe se nachází v Grónsku a ve Spojených státech amerických je považována za ohroženou ve státech Maine, Vermont, Michigan a New York. V Evropě se objevuje v severských státech, tzn. v Norsku a Švédsku. Ve Velké Británii je její populace omezena na Skotsko, kde je také označována jako ohrožený druh, a severní Wales. Dále ji můžeme najít v Karpatech, na Matře, Pyrenejích, Alpách a v Apeninách. V Asii se nacházejí velmi významné naleziště této kapradiny na Uralu a v Altaji. Řidčeji je k vidění na Kavkazu, na Sibiři, v Himálajích, na Kamčatce a v Koreji.

V ČR je považována za vyhynulý druh[1]. Poslední herbářový záznam z území ČR je z roku 1912 a poslední literární odkaz pochází z roku 1958. Rostla ve Velké kotlině v Hrubém Jeseníku. Asi nejbližší místo k ČR, kde se dnes vyskytuje, je Malá Sněžná jáma v Krkonoších, která však již náleží k polskému území.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínka o W. alpina pochází z roku 1690, kdy ji John Ray poprvé objevil nedaleko Snowdonu ve Walesu. V roce 1785 James Bolton rozlišil W. alpina a W. ilvensis. Rod Woodsia je pojmenován Robertem Brownem podle anglického botanika Josepha Woodse.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Woodsia alpina na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Studnička, M.: Kapradiny : Atlas domácích a exotických druhů. Praha: ACADEMIA, 2009. ISBN 978-80-200-1716-1
  • Hejný, S.: Květena České republiky 1. Praha: ACADEMIA, 1997. ISBN 80-200-0643-5

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]