Kaple svatých Andělů Strážných (Sušice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kaple svatých Andělů Strážných
v Sušici
Kaple svatých Andělů Strážných od jihozápadu.jpg
Místo
StátČeskoČesko Česko
ObecSušice
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Další informace
Kód památky26184/4-3377 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Římskokatolická kaple svatých Andělů Strážných (někdy též svatého Anděla Strážce) v Sušici, lidově zvaná Andělíček, je dominantou města Sušice. Nalézá se 85 metrů nad městem na vrchu Stráž (551 m n. m.).

Nechal ji postavit Ladislav z Bíliny, kvardián sušického kapucínského kláštera, v roce 1682 (podle některých zdrojů už v roce 1681) za přispění Alžběty Meřkové a Polyxeny Weissenregnerové. K jeho založení se váže pověst, podle níž se na tomto místě obtočil malému dítěti okolo nohy had, poté se však k němu naklonil anděl a had zmizel. Po dokončení stavby byla dne 3. srpna 1683 kaple vysvěcena pražským pomocným biskupem Janem Ignácem Dlouhoveským.

V roce 1735 byla okolo kaple vystavěna křížová chodba s vnitřními arkádami téměř čtvercového půdorysu (s délkou vnější strany cca 25 metrů), která kapli zcela obklopuje, se čtyřmi menšími kapličkami v rozích a třemi branami (jednou velkou a dvěma menšími) vždy ve středu příslušné strany:

Rohové kapličky jsou zasvěceny Panně Marii Staroboleslavské, sv. Janu Nepomuckému, sv. Floriánu a sv. Marii Magdaleně.

V rámci josefínských reforem byla kaple v roce 1791 uzavřena a obrazy přeneseny do kostela sv. Václava v Sušici. Na naléhání města Sušice a sušického děkana však došlo 1. května 1799 k jejímu znovuotevření, při němž byl obraz Anděla strážce v průvodu přenesen zpět.

Drobnější opravy a úpravy stavby proběhly v letech 1848, 1873, 1882, a 1994 (podle některých zdrojů až v letech 19951996). Velká oprava se uskutečnila v letech 19351936, kdy byla původní středová kaple zcela zbořena a na jejím místě postavena nová, větší. Stavební práce byly dokončeny 23. srpna 1936 a slavnostní vysvěcení a znovuotevření se konalo 6. září 1936 za účasti pražského arcibiskupa Kašpara.

Kaple je otevřena pouze při bohoslužbách, které se zde konají jednou týdně od začátku června do konce srpna (ve čtvrtek od 18.30 hod.), a pak při Sušické pouti začátkem září.

Na vrch Stráž ke kapli vede od roku 2010 Křížová cesta.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]