Kaple svatého Huberta (Lednicko-valtický areál)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kaple svatého Huberta

Kaple sv. Huberta v Lednicko-valtickém areálu
Místo
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Náboženství křesťanství
Status kaple
Specifikace
Odkazy
Kód památky 33244/7-1760 (PkMnMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii Commons

Kaple svatého Huberta je novogotická kaple v Lednicko-valtickém areálu. Trojboká, třemi gotickými oblouky prolomená kaple zaklenutá síťovou žebrovou klenbou byla postavena uprostřed Bořího lesa podle plánů Jiřího Wingelmüllera za vlády Aloise II. knížete z Liechtensteina v roce 1855. Uprostřed kaple se nachází socha sv. Huberta, stojící na podstavci se sochami andělů. Nejmladší stavba Lednicko-valtického areálu byla vystavěna z pískovcových kvádrů opatřených smyšlenými středověkými kamenickými značkami, které mají za úkol navodit pocit starobylosti stavby. Kaple je chráněna jako kulturní památka České republiky.[1]

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Kaple se nalézá v Bořím lese mezi Valticemi, Lednicí a Břeclaví. Kolem kaple prochází žlutě značená trasa z Břeclavi do Hlohovce a červeně značená trasa z Valtic do Lednice.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2012-07-05]. Katalogové číslo 144878 : kaple sv. Huberta. Památkový katalog. MonumNet [1]. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [2]. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KORDIOVSKÝ, Emil. Lednicko-valtický areál a jeho památky. Praha: Europrinty, 2003. 73 s. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]