Kaple svaté Anny (Mnichovo Hradiště)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kaple svaté Anny
v Mnichově Hradišti
Průčelí kaple svaté Anny
Průčelí kaple svaté Anny
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Středočeský
Okres Mladá Boleslav
Obec Mnichovo Hradiště
Souřadnice
Kaple svaté Anny v Mnichově Hradišti
Kaple svaté Anny
v Mnichově Hradišti
Poloha kaple na mapě České republiky
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie česká
Diecéze litoměřická
Vikariát turnovský
Farnost děkanství Mnichovo Hradiště
Status kaple
Užívání 6. ledna (Tři králové)
Architektonický popis
Stavební sloh baroko
Výstavba 1723-1724
Odkazy
Adresa V Lipách, Mnichovo Hradiště, okr. Mladá Boleslav
Oficiální web stránky farnosti
Kód památky 29166/2-1677 (PkMISSezObr) (součást památky kapucínský klášter v Mnichově Hradišti)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kaple svaté Anny v Mnichově Hradišti je bohatě zdobená barokní kaple, která se nachází u řádového kostela Tří králů bývalého kapucínského kláštera, s nímž je propojena. Společně s klášterem je chráněna jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kapli sv. Anny dala postavit hraběnka Marie Markéta Valdštejnová, rozená Černínová v letech 1723-1724, kdy se rozhodla rozšířit kostel svatých Tří králů, který přiléhá k zahradě mnichovohradišťského zámku, o prostor kaple pro anenské bohoslužby. Stavitelem kaple byl člen hradišťského kapucínského konventu P. Jan Vyškovský. V roce 1785 byly do kaple uloženy ostatky Albrechta z Valdštejna, vévody frýdlantského a jeho ženy Lukrécie Nekšovny z Landeka. Ostatky nechal přenést Vincenc z Valdštejna z kartuziánského kláštera ve Valdicích, který byl tehdy zrušen císařem Josefem II.

Při výročí 300 let od úmrtí Albrechta z Valdštejna byl do prostoru umístěn náhrobek z červeného mramoru od sochaře Karla Kolaczska pocházející z roku 1933. Od roku 1966 se v prostorách kaple nachází lapidárium barokních soch. Nachází se zde zejména plastiky z dílny kosmonoské rodiny Jelínků, Josefa Jiřího Jelínka, Martina Jelínka st. a Martina Jelínka ml. Dale pak Františka Ignáce Platzera, a po jedné soše Matyáše Bernarda Brauna a Karla Josefa Hiernleho a dalších anonymních sochařů. Celkový počet zde umístěných pískovcových soch dosahuje počtu padesáti exemplářů.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Boční stěna kaple, s výraznými dekorativními prvky, je vyřešená jako bohaté vrcholně barokní pětiosé průčelí se středním širokým tříosým rizalitem. Členěna je nakupenými pilastry, vysokými okny, ověnčenými štukovou vegetací, portálem s lukovitě ořímsovanou supraportou. Nad kladím se nachází vysoký vykrajovaný trojčlenný štít s lichými okny, středním balkónem a pěti sochami: sv. Anny, sv. Jana Křtitele, Panny Marie a kapucínských řádových světců. K těmto sochám patří i dvě další sochy na hlavní římse objektu; plastiky jsou od Martina Jelínka st. z Kosmonos pocházející z roku 1724. Na jižní stěně v ose presbytáře je otevřená empírová čtvercová kaple se štítem neseným dvěma páry toskánských polosloupů. Vnitřek kaple se skládá ze vstupní části lodi a presbytáře, který má valenou klenbu s lunetami a vyzdoben je štukovou dekorací.

Vybavení[editovat | editovat zdroj]

Interiér kaple sv. Anny

Zařízení pochází z období výstavby kaple z let 17251728. Na hlavním oltáři je obraz sv. Anny vyučující Pannu Marii od valdštejnského dvorního malíře Jana J. Hertla. Na obraze se nachází výjev s pohledy na zámky v Bělé, Duchcově, Doksech, Mnichově Hradišti, Komorním Hrádku a Hrubé Skále. Boční oltáře jsou zasvěceny sv. Janu Nepomuckému, sv. Kláře a sv. Erasmovi a mají obrazy taktéž od Hertla.

Okolí[editovat | editovat zdroj]

K úctě ke sv. Anně patří také socha světice od sochaře Josefa J. Jelínka, která stojí před klášterem a pochází z roku 1713.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2015-08-22]. Identifikátor záznamu 140524 : Kaple sv. Anny. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]