Kaple Saint-Charles de la Croix-Saint-Simon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kaple Saint-Charles de la Croix-Saint-Simon
Místo
StátFrancieFrancie Francie
RegionÎle-de-France
DepartmentPaříž
ObecPaříž
Souřadnice
Map
Základní informace
CírkevŘímskokatolická církev
DiecézeArcidiecéze pařížská
FarnostSaint-Germain-de-Charonne
Statuskaple
ZasvěceníKarel Boromejský
Datum posvěcení19. června 1921
SvětitelLouis-Ernest Dubois
Architektonický popis
Stavební slohnovorománský
Výstavba1914-1921
Další informace
Adresa16bis, rue de la Croix Saint Simon, 75020 Paris
Ulicerue de la Croix-Saint-Simon
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kaple Saint-Charles de la Croix-Saint-Simon (tj. svatého Karla z Croix-Saint-Simon) je kaple ve 20. obvodu v Paříži v ulici Rue de la Croix-Saint-Simon. Kaple je zasvěcená svatému Karlu Boromejskému a pojmenovaná podle nemocnice, v jejímž areálu se nachází. Kaple náleží k farnosti kostela Saint-Germain-de-Charonne.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Výstavba kaple začala v roce 1914, ale kvůli první světové válce byly práce přerušeny až do roku 1919. Kaple byla dokončena roku 1921. Kaple byla postavena v areálu církevní nemocnice Croix Saint-Simon a kněz určený ke správě kaple je zároveň zpovědníkem v nemocnici.

Kapli vysvětil 19. června 1921 pařížský arcibiskup Louis-Ernest Dubois.

Vitráže v hlavní fasádě

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Kaple je vystavěná v novorománském slohu. Na pravé straně je umístěná malá zvonice. V tympanonu portálu je zobrazen Ježíš Kristus, po jeho levici se nachází býk, atribut svatého Lukáše a po jeho levici lev, atribut svatého Marka.

Hlavní průčelí je tvořeno čtyřmi oblouky, třemi arkádami a římsami. V prostředních obloucích nejsou portály, ale okna. V tympanonech bočních arkád se nacházejí atributy vpravo svatého Jana (orel) a vlevo svatého Matouše (muž).

Interiér kaple je členěný do tří lodí. Vstup je upraven jako narthex s křtitelnicí vlevo. Klenba hlavní lodi je polovalbová, boční lodě mají křížové klenby s mírným průnikem do hlavní klenby. Hlavní loď končí apsidou s chórovým ochozem, pro kapli neobvyklém architektonickém prvku.

Z vybavení je vzácný dřevěný polychromovaný krucifix ze 14. století původem ze Španělska. Výklenkové kaple v chórovém ochozu jsou zdobené mozaikami ve stylu raného křesťanství stejně jako sochy před oltáři. Na pravém oltáři je umístěná dřevěná polychromovaná socha Panny Marie ze Charonne v gotickém slohu. Vlevo je kaple Saint-Charles, kde se nachází socha Terezie z Lisieux sochaře Paula Landowskiho.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]