Kapellbrücke

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kapellbrücke
Pohled na most
Pohled na most
Základní údaje
StátŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
Komunikacepěšina
PřesReuss
Otevřen1360
Souřadnice
Parametry
Materiáldřevo a strom
Délka204,7 m
Mapa
Map
Další data
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kapellbrücke (česky Kapličkový most) je nejstarší zastřešený dřevěný most v Evropě. Je švýcarskou kulturní památkou a symbolem města Lucern. Postaven byl v roce 1333.[1] Pro turisty je důležitým orientačním bodem i atrakcí.

Most[editovat | editovat zdroj]

Most měří asi 200 metrů a vede úhlopříčně přes řeku Reuss. Ve stříškách „kapliček“ jsou trojstranné obrazy pocházející z doby protireformace, kdy představitelé města propagovali loajalitu ke katolické církvi v evangelikálně reformovaném prostředí. Obrazový cyklus původně zahrnoval 158 panelů, do roku 1993 se zachovalo 147 obrazů, z toho zde bylo (po zkrácení mostu v 19. století) vystaveno 110 obrazů. Noční požár dne 18. srpna 1993 zničil část mostu i s obrazy, proto byly vytvořeno 146 kopií. Most byl opraven a slavnostně otevřen 14. dubna 1994. V karnevalové sezóně bývají obrázky sejmuty a nahrazovány karnevalovými motivy. O něco dále na západ se nachází druhý most přes řeku Reuss, ten pochází z roku 1407 a v 17. století byl vyzdoben pochmurnou galerií obrazů tanců smrti.[1]

Vodní věž[editovat | editovat zdroj]

Věž u mostu je starší, byla postavena po roce 1262. Věž je osmihranná, stojí na jižním konci kapličkového mostu, je 35 metrů vysoká a byla součástí městského opevnění. V průběhu let sloužila jako vězení, v podkroví bývala mučírna a nějakou dobu byl ve věži přechováván i státní poklad. Stěny bývalého žaláře jsou silné tři metry, nejsou v nich žádná okna či dveře. Přístup byl možný pouze stropním poklopem z vyššího patra. K tomuto účelu byl objekt používán do roku 1759, poté sloužil jako úložiště státní pokladny, státního archivu i archivu městského. Tento druh využití byl nahrazen prodejnou se suvenýry. Ve vodárenské věži žije pod dohledem ornitologů největší kolonie Rorýse velkého (Tachymarptis melba) ve středním Švýcarsku.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wasserturm Luzern na německé Wikipedii.

  1. a b Divy světa fascinující stavby a památky ; od Kolosea k Tádž Mahal. Vyd. 1. vyd. Praha: Knižní klub, 1993. 240 s. ISBN 80-85634-06-6. S. 34–35. 


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]