Přeskočit na obsah

Kanadská literatura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Alice Munroová, nositelka Nobelovy ceny

Kanadská literatura je pojem označující obvykle soubor literárních děl vzniklých na území Kanady. Lze ji podle jazyka textů rozdělit na dvě části – anglickojazyčnou, jejíž kořeny jsou spjaty s Anglií, a francouzskojazyčnou, která vychází z francouzské tradice.[1] Na ostrovech v Atlantiku, kde se usazovali přistěhovalci ze Skotska, se rovněž rozvíjí literatura v tzv. kanadské gaelštině (která vychází ze skotské gaelštiny). Kanadská literatura si připsala jednu Nobelovu cenu, v roce 2013, když jí byla oceněna Alice Munroová.[2] (Laureát z roku 1976, Saul Bellow, se narodil v Montréalu, nicméně odešel do Spojených států a cenu získal již jako americký občan). Margaret Atwoodová získala dvakrát Man Bookerovu cenu, Michael Ondaatje (Anglický pacient) a Yann Martel (Pí a jeho život) jednou. Carol Shieldsová je jediným kanadským spisovatelem, který získal Pulitzerovu cenu. Světové proslulosti svými příběhy o dospívající zrzce Anne Shirleyové dosáhla též Lucy Maud Montgomeryová, svými reportážními romány z přírody pak Farley Mowat. K dalším důležitým jménům anglojazyčné kanadské prózy patří Robertson Davies, Mordecai Richler nebo Margaret Laurenceová. K největším osobnostem kanadské anglojazyčné poezie patří Leonard Cohen, který se jinak proslavil zejména jako folkový zpěvák, a Anne Carsonová. Francouzsky píšící Antonine Mailletová získala Goncourtovu cenu. K dalším významným francouzsky píšícím autorům patří Gabrielle Royová a Anne Hébertová. V oblasti žánrové literatury, konkrétně vědeckofantastické, patří k významným autorům A. E. van Vogt.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. NISCHIK, Reingard M. History of Literature in Canada: English-Canadian and French-Canadian. [s.l.]: Camden House 622 s. Dostupné online. ISBN 978-1-57113-359-5. (anglicky) Google-Books-ID: VYgTaGwa4nsC. 
  2. Nobelovu cenu za literaturu získala kanadská spisovatelka Munroová. iDNES.cz [online]. 2013-10-10 [cit. 2020-07-07]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HAMMILL, Faye. Canadian Literature: Edinburgh University Press 249 s. ISBN 978-0-7486-2162-0. (anglicky) Google-Books-ID: 1T7WK0F1fXYC.
  • William H. New (2002). Encyclopedia of literature in Canada. University Toronto Press. ISBN 0-8020-0761-9
  • STOUCK, David. Major Canadian Authors: A Critical Introduction to Canadian Literature in English. [s.l.]: U of Nebraska Press 348 s. Dostupné online. ISBN 978-0-8032-9188-1. (anglicky) Google-Books-ID: R3tTsYA5DZ0C.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

[1] Eugene Benson and William Toye, eds. (1997) The Oxford companion to Canadian literature. Plná verze dostupná on-line