Kampotský pepř

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zelený kampotský pepř
Rostliny zeleného kampotského pepře

Kampotský pepř je kultivar pepře (piper nigrum), který se pěstuje a produkuje v provincii Kampot v jižní Kambodži. Je certifikován označením původu od roku 2010.

Historie kampotského pepře[editovat | editovat zdroj]

Kultivace kampotského pepře má dlouhou historii. Poprvé ji popsal ve 13. století čínský diplomat Zhou Daguan, který oblast Kampot navštívil. Moderní intenzivní produkce kampotského pepře byla zahájena během 70. let 19. století během francouzské koloniální nadvlády. Na začátku 20. století bylo každoročně vyprodukováno asi 8 000 tun kampotského pepře, v 60. letech 20. století asi 3 000 tun. Další produkce pepře byla nicméně silně postižena Občanskou válkou v Kambodži a do konce 20. století byly sklizeny pouze 4 tuny ročně.

Produkce kampotského pepře znovu pomalu vzrostla na počátku nového století. Od července 2015 existuje v provincii Kampot šest pepřových farem, zámořský trh sestává převážně z Evropy, Spojených států amerických, Japonska, Koreje a Tchaj-wanu. V roce 2010 jako první kambodžský produkt získal kampotský pepř certifikát Geographical Indication (označení původu) a od té doby se mezinárodní poptávka po kampotském pepři zvýšila. Roční objem vývozu je nicméně i přesto malý, v roce 2014 bylo vyprodukováno asi 58 tun pepře na 25 hektarů.

Produkce[editovat | editovat zdroj]

Kampotský pepř tvoří čtyři odrůdy: zelená, černá, bílá a červená, přičemž všechny pocházejí ze stejné rostliny. Podnebí provincie Kampot má vhodné podmínky pro kultivaci pepře a křemenité půdy v podhůří hor Dâmrei vytvářejí pro kampotský pepř jedinečný terroir. Znalost pěstování této rostliny byla v provincii Kampot předávána mezi generacemi nejméně od 13. století. Důležité jsou rovněž podmínky sladování pepře.

Plantáže jsou kontrolovány organizací Kampot Pepper Producers Association a nezávislou organizací ECOCERT.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kampot_(pepper) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]